23948sdkhjf

MT Højgaard-ejer får ny direktør

Line Røtting Dornan bliver ny direktør for Knud Højgaards Fond

Knud Højgaards Fond, den største aktionær i MT Højgaard Holding, får ny direktør.

Det fremgår af en pressemeddelelse, at valget er faldet på Line Røtting Dornan.

- Line har en stærk og god baggrund med både fondserfaring og mange års erfaring som leder i bygge- og ejendomsbranchen, udtaler bestyrelsesformand Sten Scheibye.

Line Røtting Dornan har de seneste 10 år været adm. direktør for Kuben Byg og Fonden for Billige Boliger, som udvikler nye ejerformer og alternative boligformer via projekter i Storkøbenhavn. Tidligere har hun haft være projektdirektør i NCC og sektionschef i Skanska. 

I dag er Line Røtting Dornan blandt andet bestyrelsesmedlem i Bygherreforeningen og Property.Ai, næstformand for Byggesocietetet og medlem af Realdanias repræsentantskab.

Hun er uddannet civilingeniør, HD i organisation og ledelse samt ejendomsmægler.

Flere penge i spil

En af den nye direktørs vigtigste opgaver bliver at føre en opdateret strategi ud i livet, som gradvist skal løfte Knud Højgaards Fonds årlige uddelinger fra cirka 70 mio. kr. til omkring 110 mio. kr. 

Fonden vil allokere flere midler til at støtte udvikling af bæredygtigt byggeri, give flere rejselegater til studerende samt udvide støtten til det sociale område.

Line Røtting Dornan starter på posten 15. november 2025. Frem til udgangen af februar 2026 skal hun arbejde med forskellige projekter, inden hun 1. marts 2026 afløser den nuværende direktør, Ditlev Fløistrup, som har været direktør siden 2012 og nu ønsker at gå på pension.

Knud Højgaards Fond

Knud Højgaards Fond er en almennyttig og erhvervsdrivende fond med to sidestillede formål, et erhvervsmæssigt og et uddelingsmæssigt. 

Erhvervsformålet består blandt andet i, at fonden skal bevare en væsentlig indflydelse i entreprenørkoncernen MT Højgaard Holding A/S og arbejde for, at selskabet kan bevare sin anseelse. 

Det uddelingsmæssige formål består blandt andet i at støtte erhvervsmæssige, kulturelle, videnskabelige, sociale og kunstneriske formål til gavn for Danmark, bl.a. ved at bidrage til dansk ungdoms dygtiggørelse og uddannelse. 

Sidste år uddelte fonden 74 mio. kr. til 2.667 legater.

Fonden er med 37 pct. af aktierne den største aktionær i det børsnoterede MT Højgaard Holding A/S, og desuden ejer fonden virksomheden Højgaard Industri. Derudover er formuen på cirka 3 mia. kr. placeret i erhvervs- og boligejendomme, aktier, obligationer samt andre værdipapirer.

Kilde: Knud Højgaards Fond

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078