Der er stadig et par skridt på vejen, før der kan skrives kontrakt med en totalentreprenør på opførelsen af vandkulturhuset på Papirøen i København.
I oktober sidste år blev projektet udbudt med en anslået pris på 300 mio. kr., og meldingen har været, at man forventede at underskrive kontrakt i første halvdel af 2020.
Det er altså endnu ikke sket. Men bygherre på projektet, Ejendomsfonden Vandkulturhuset Papirøen, har udpeget en favorit.
Fonden har indstillet entreprenørkæmpen MT Højgaard, oplyser formand for ejendomsfonden Erik Jæger til Licitationen - Byggeriets Dagblad.
- Vi har været igennem en spændende udvælgelsesproces. Af de indkomne tilbud har vi fået det mest favorable fra MT Højgaard, fortæller han og fremhæver, at der nu mangler en politisk behandling af restfinansiering, før der kan skrives kontrakt.
- Vi har peget på én, men det skal igennem den politiske proces af hensyn til finansieringen. Der skal en restfinansiering til. Og den skal politisk besluttes. Det skal på plads, inden vi kan tegne kontrakt med den, vi peger på, siger han.
I alt opnåede tre aktører prækvalifikation. Foruden MT Højgaard gælder det Pihl & Søn og italienske Rizzani, som også er aktiv på Nyt Hospital Bispebjerg.
Der blev imidlertid alene modtaget bud fra de danske entreprenører, oplyser Erik Jæger.
Fond og kommune finansierer
Det er Nordeafonden og Københavns Kommune, som i fællesskab finansierer vandkulturhuset.
Det har tidligere været fremme, at Nordeafonden støtter projektet med 300 mio. kr., og at Københavns Kommune bidrager med et rente- og afdragsfrit lån på 60 mio. kr.
Hvor stor en restfinansiering, der er tale om, ønsker Erik Jæger ikke at kommentere på.
- Det er fortroligt af hensyn til den politiske behandling, siger han.
Hvordan ser det ud med tidsplanen?
- I første omgang skal vi have finansieringen på plads, siger han.
Projektet er i forvejen forsinket. Vandkulturhuset var oprindeligt planlagt til at åbne i første kvartal 2022, men det er siden med offentliggørelsen af totalentrepriseudbuddet blevet rettet til efteråret 2023.
Projektet er tegnet af arkitektteamet Kengo Kuma & Associates i samarbejde med de danske partnere Cornelius Vöge Architects og rådgivende ingeniører Søren Jensen.
MT Højgaard har ikke ønsket at kommentere på vandkulturhuset, og det er inden deadline ikke lykkes med en kommentar fra Københavns Kommune.