Når ilden bryder ud i et serverrum, et maskinrum eller et laboratorium, er det ofte for sent at tænke i alternativer. Sprinkleranlæg kan redde bygningen – men ødelægge alt indholdet. Det problem løser den danske virksomhed Fire Eater, som siden 1988 har specialiseret sig i gasbaserede brandslukningssystemer til driftskritiske og højværdirum.
”Mange virksomheder undervurderer brandrisikoen i de tekniske rum, hvor hele driften kan lammes af en kortslutning eller et overophedet kabel,” siger Lars Lerche, Senior Fire Suppression Consultant hos Fire Eater. ”Med vores systemer sikrer man ikke bare bygningen, men hele forretningen.”
Slukker branden – uden skader
Fire Eaters unikke slukningssystem, med luftblandingen Inergen® som slukningsmiddel, fungerer ved at sænke iltindholdet i rummet til et niveau, hvor ilden ikke kan brænde – det normale iltniveau i luften er 20,9% og ved brand sænkes iltniveauet til omkring 12-14 procent. Den særlige luftblanding Inergen består af naturlige gasser som Nitrogen, Argon og en smule CO₂, hvilket gør det muligt stadig at opholde sig i rummet uden fare.
”CO₂’en hjælper kroppen med at optage ilten, så man kan trække vejret, selv hvis man bliver fanget i rummet,” forklarer Lars Lerche. ”Det er et sikkert og miljøvenligt alternativ til traditionelle CO₂-anlæg, der kan være direkte livsfarlige.”
Systemet aktiveres automatisk via et følsomt detekteringsanlæg, som måler partikler i luften og reagerer langt hurtigere end sprinklere, der først udløses ved varme.
Med vores systemer sikrer man ikke bare bygningen, men hele forretningen.
Lars Lerche, Senior Fire Suppression Consultant
Investering i driftssikkerhed
Selvom BR18 stadig favoriserer sprinklere som standardløsning, oplever Fire Eater stigende interesse fra forsikringsselskaber, rådgivere og bygherrer.
”Forsikringsselskaberne ved, at en brand ikke kun handler om tabte maskiner, men også om afbrudt produktion og tabte data. De anbefaler i stigende grad, at man finder en løsning, der passer til risikoen,” siger Lars Lerche.
Han understreger, at Fire Eater leverer komplette turnkey-løsninger og uddanner partnere som Wicotec, Kemp & Lauritzen, Bravida m.fl. til montering og service: ”Vi har 24-timers vagtberedskab, så anlæg kan resettes hurtigt. Vores mål er, at sikkerhed aldrig må betyde driftsstop.”
Fire Eater A/S
Fire Eater A/S blev grundlagt i 1974 og har hovedsæde i Danmark. Virksomheden udvikler og producerer gasbaserede brandslukningssystemer baseret på den patenterede Inergen®-teknologi. Løsningerne anvendes globalt i blandt andet offshore, datacentre, industri, hospitaler og bevaringsværdige bygninger, hvor vandbaseret brandslukning ikke er egnet.
Læs mere på www.fire-eater.com