23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nordjysk fyrtårn gav god reklame for krankæmpe

Da BMS i 2019 var med til at flytte Rubjerg Knude fyr, foregik hele operationen under stor mediebevågenhed. Begivenheden, der tog flere timer, blev fulgt af danskere landet over – og for BMS var det god reklame, fortæller Jens Enggaard, der er administrerende direktør i A. Enggaard Kraner A/S, som ejer aktiemajoriteten i BMS-koncernen.

- Jeg tror, vi er blevet endnu mere velkendte, efter vi var med til at flytte fyret. Der har jeg i hvert fald oplevet; at selv mennesker, der absolut ikke vidste noget om kraner, godt kendte til BMS efter vi havde været på det projekt, siger Jens Enggaard til Transportmagasinet.

I forvejen er de fleste i bygge- og transportbranchen på et tidspunkt kommet forbi en byggeplads eller en særtransport, hvor BMS-navnet fremgår af ét eller flere stykker materiel. Og værdien af et godt navn i branchen er stor.

- Man tænker jo ikke over det i dagligdagen, men der er ingen tvivl om, at BMS-navnet er velkendt, og man ser det som noget meget robust og stabilt, som har været fremme i mange år. Det er et navn der kendes, og som har noget at sige i branchen, siger Jens Enggaard.

Afdelinger på fem kontinenter
BMS er en forkortelse, der står for Byggeriets Maskin Stationer, og virksomheden blev grundlagt som statslig virksomhed som en del af Marshall-planen. Virksomhedens formål, som stadig står i BMS’ vedtægter i dag, var at hjælpe små- og mellemstore virksomheder med at få adgang til den slags dyre materiel, BMS entrerer med.

Staten var medejer af virksomheden frem til 1993, hvorefter den blev privatiseret, og Enggaard-familien har ejet 100 pct. af virksomheden siden 2007.

I dag har BMS stadig en markant tilstedeværelse indenfor byggeriet, men i stadig stigende grad satser virksomheden, der er hjemmehørende i Nørresundby, på den globale vindindustri. Ude i den store verden, hvor BMS har afdelinger på fem kontinenter, har virksomheden netop i denne uge indgået en joint venture med en lokal partner i Vietnam, hvor virksomheden i fremtiden også forventer meget stor aktivitet på vindmøller.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.158