23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Jysk beton koncern fusionerer selskaber

Industri Beton konsoliderer sig som en af landets største betonelementproducenter, når et par af søsterselskaberne slår sig sammen

ØSB A/S overtager Perstrup Beton Industri A/S ved en fusion, der formelt blev godkendt onsdag.

Overtagelsen konsoliderer Industri Beton Holding som en af landets største betonkoncerner, da Perstrup Beton Industri lægges ind under koncernens cvr-nummer sammen med Byggebjerg Beton og Svinninge Beton Industri.

- Arbejdskravene ved at køre som to selskaber var ved at være for store. Det handler om alt fra dobbelte regnskaber til intern fakturering, siger Karsten Sandal om fusionen til Licitationen - Byggeriets Dagblad.

Han er uddannet maskinarbejder og fungerede som indkøber hos Vestas, da han i 2000 lagde grundstenen til ØSB i kompagniskab med møbelsnedker Søren Bank Sørensen.

Afviser ikke opkøb
Knap 20 år og en række af opkøb senere er de to fortsat aktive i betonkoncernen, som de begge ejer i selskab med majoritetsaktionæren A/S Ikast Betonvarefabrik (IBF), der igen har Romodan A/S som hovedaktionær.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.189