23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Entreprenørkoncern får for lidt ud på bundlinjen

Der er fortsat plus på bundlinjen hos Einar Kornerup A/S i det seneste koncern-regnskab. Men resultatet før skat er gået væsentligt tilbage sammenlignet med 2016/17 - og det til trods for, at nettoomsætningen er steget væsentligt.

Nettoomsætningen hos koncernen fra Glostrup ved København er i 2017/18 forbedret med 145,7 mio. kr. til 760,9 mio. kr., mens resultatet før skat falder fra rekordhøje 27,2 mio. kr. i 2016/17 til 6,9 mio. kr.

Overskudsgraden lander på 0,4 pct. mod 3,1 pct. året før.

Ifølge ledelsesberetningen kan stigningen på toplinjen henføres til øget omsætning i datterselskabet Entreprenørfirmaet Einar Kornerup A/S, hvor også årsagen til tilbagegangen ligger.

Entreprenørfirmaet kommer ud af 2017/18 med en nettoomsætning på 759,7 mio. kr. og et resultat før skat på tre mio. kr. mod 19,8 mio. kr. året før.

- Resultatnedgangen skyldes to konkrete entrepriser, som har udviklet sig markant negativt i forhold til forventningerne, forklarer adm. direktør Hans Christensen til Licitationen - Byggeriets Dagblad.

Han uddyber, at der er tale om to "forholdsvis store" nybygningsentrepriser og oplyser, at flere forhold har medvirket til, at de har udviklet sig negativt.

Det gælder såvel kompleksiteten i dem som markedsudviklingen i form af materialepriser og lønninger, der er steget, fortæller han.

Som konsekvens øger koncernen fokus på rentabiliteten, så "det her forventeligt ikke gentager sig":

- Vi iværksætter en række yderligere tiltag, hvor vi fokuserer på vores risikostyring, siger han.

Tror på bedre 2018/19
Hans Christensen betegner regnskabsresultatet som "ærgerligt" og påpeger samtidigt, at det ikke er usædvanligt, at nogle regnskabsår er bedre end andre.

- Men det er heldigvis mange år siden, vi sidst har oplevet noget som det her, siger han.

Adspurgt til, om resultatnedgangen har haft konsekvenser i form af afskedigelser, afviser direktøren, der har positive forventninger til indeværende regnskabsår.

Her er forventningen for koncernen en uændret omsætning men forbedret indtjening. Præcis hvor de forventer at lande, fremhæver han er svært at sætte tal på.

- Men vi håber da på at opnå et resultat, der minder om det fra tidligere år, siger han.

Han understreger, at koncernen primært styrer efter resultatet og ikke er omsætningsfokuseret.

Målet har tidligere været en overskudsgrad på fem pct.

- Det kan vi stadig godt ønske os, men sådan som det ser ud nu i branchen er det de færreste, der når det, siger Hans Christensen.

Koncernen består foruden Entreprenørfirmaet Einar Kornerup A/S af EK-Materiel A/S, EK Viktoria A/S, der er under frivillig likvidation, og som koncernen forventer fuldt afviklet i begyndelsen af 2019, samt Einar Kornerup Jylland A/S, der også er under afvikling efter samme model som EK Viktoria A/S.

Der indgås ikke nye entrepriser i det jyske selskab, som derimod udelukkende udfører eventuelle garantiarbejder frem til 2021.

- Fokus er på entreprenørfirmaet i Glostrup, siger Hans Christensen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093