For landets 179 folketingsmedlemmer er det blevet tid til at smøge ærmerne op og tag fat på det lovgivende arbejde. Og der er masser at tage fat på. Regeringen har planer om at fremsætte en stribe nye lovforslag i det kommende folketingsår. Det fremgår af det lovkatalog, som i går blev udsendt i forbindelse med åbningen.
Blandt de ændringer, der skal behandles før sommerferien er en ændring af loven om fredning af bygninger og bymiljøer. Forslaget lægger op til, at der for nogle fredede bygninger ikke skal søges om tilladelse til visse byggearbejder.
Derudover skal Folketinget diskutere en ændring af konkurrenceloven, der skal medvirke til at gøre det nemmere for virksomhederne at vurdere, om et potentielt konsortiesamarbejde vil være lovligt. Med 23 planlagte lovforslag på Skatteministeriets område, bliver det et travlt år for skatteordførerne. Her skal der blandt andet behandles et forslag om en ændring af registreringsafgiftsloven og brændstofforbrugsafgiftsloven, der skal udmønte aftalen om omlægning af bilafgifterne mellem regeringen og Dansk Folkeparti fra september i år.
Det er nødvendigt, mener Dansk Byggeri. - Det skaber ro omkring bilbeskatningen og er en nødvendig forudsætning for, at man i efteråret 2017 kan komme videre med de øvrige skatteforhandlinger, siger cheføkonom Bo Sandberg.
Se hele lovkataloget på www.regeringen.dk
Nu skal konkurrenceloven ændres
Det skal være nemmere for virksomhederne at vurdere om et konsortiesamarbejde er lovligt