23948sdkhjf

Betonfabrik køber grund

Leth Beton har opkøbt en stor industrigrund, der foreløbigt bruges til oplagring af betonelementer samt til p-areal for køretøjer og andet materiel
Betonelementfabrikken Leth Beton har sikret sig plads til øgede aktiviteter med købet af en industrigrund.

"Vi har sikret virksomhedens vækst på den her måde," siger virksomhedens direktør Ole Leth, efter købet af den 36.000 kvm store industrigrund på Tandrupvej i Bedsted i Thy.

Har ansat flere

Leth Beton har i dag 80 ansatte - dobbelt så mange som i den værste periode efter finanskrisen. Særligt produktionen af betontrapper sikrer stabilitet og vækst.

Fabrikkens fysiske rammer på Rishøjvej kan imidlertid ikke udvides, da de omkranses af jernbane, landevej og sø. Det er baggrunden for opkøbet af erhvervsjord på Tandrupvej.

I første omgang bruges en del af den nykøbte grund til oplagringsplads og p-plads, da der endnu ikke er konkrete planer om at opføre bygninger på stedet.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.314