23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Haller som trækplaster giver vækst

Kommuner bygger større haller for at tiltrække borgere. Det mærkes hos Dansk Halbyggeri, der oplever stigende efterspørgsel på idrætshaller i de små byer

På trods af et generelt presset marked med en hård konkurrence, er der fremgang for Dansk Halbyggeri A/S, der lige nu er på jagt efter nye projektledere.

Virksomheden lever nemlig godt af en øget efterspørgsel på idrætshaller i de små byer. Dansk Halbyggeri A/S oplever lige nu, at de mindre byer ikke lader sig begrænse af indbyggertal, når den lokale gymnastiksal skal erstattes af en rigtig idrætshal. På den måde er idrætsfaciliteter til sport og fritid med til at tiltrække og fastholde flere ressourcestærke borgere, mener direktør i Dansk Halbyggeri, Mogens Laustsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.171|instance-web04