23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Praktikpladskøen vokser

Byggeriets praktikpladskø vokset med 60 procent på et år

Der er al mulig grund til, at regeringen arbejder på at skaffe flere praktikpladser.

Køen af praktikpladssøgende bare vokser. Alene i byggeriet mangler 2.435 unge en praktikplads. Det er 60 procent flere end på samme tidspunkt sidste år.

Det fremgår af Børne- og Undervisningsministeriets nyeste praktikpladstal for august. På bare en måned er køen af praktikpladssøgende vokset med 150 unge.

Ud over de 2.435 unge praktikpladssøgende i byggefagsindgangen står 399 elektrikerlærlinge uden læreplads. Samlet betyder det, at 2.834 unge med ambition om at blive håndværker i et byggefag netop nu ikke har en uddannelsesaftale med en virksomhed mod 1771 på samme tidspunkt sidste år.

Værst ramt er tømrerfaget, hvor 993 lærlinge står uden praktikplads.

Mens antallet af unge uden praktikplads vokser, falder antallet af indgående uddannelsesaftaler. I årets første otte måneder er der i år indgået 3.104 aftaler i byggefagene mod 3.439 sidste år - et fald på knap 10 procent.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.105|instance-web01