Anlægsnyt
TRÆER - NÆSTVED: To nye skovområder på cirka 35 hektar bliver resultatet af, at Naturstyrelsen har købt to områder ved Ladby og Fælleseje i Næstved Kommune. Områderne er købt som en del af skovrejsningsaftalen mellem Næstved Kommune og Miljøministeriet. Skovrider Claus Jespersen fra Naturstyrelsen opfordrer borgerne i Næstved, til at deltage aktivt i skovrejsningen, og styrelsen modtager gerne forslag til de nye skov- og naturområder frem til den 8. juni.
Når de nye naturarealer skal laves, skal det ske på en måde, så man tager hensyn til den eksisterende natur, landskabet og kulturarven.
Der skal også laves muligheder for, at folk kan komme ud og bruge de nye områder. Derfor bliver det en blanding af skov og lysåbne områder, der kommer til at indgå som et naturligt element i Næstveds smukke omgivelser med stier og andre muligheder for borgerne, skriver Naturstyrelsen på sin hjemmeside.
Efter planen skal al skoven være plantet, og alle friluftsfaciliteter stå færdige i slutningen af 2014.
REGION HOVEDSTADEN
VINDMØLLER - BRØNDBY: Brøndby Kommunalbestyrelse har besluttet at fremlægge et forslag til lokalplan for mikro-, mini- og husstandsvindmøller og et tilhørende forslag til kommuneplantillæg til offentlig høring. Forslagene er fremlagt frem til 7. august.
REGION MIDTJYLLAND
BUNKERS - HOLSTEBRO: Hostebro Byråd har besluttede på sit seneste møde at bevilge 620.000 kroner til fjernelse af farlige bunkers langs vestkysten.
Det blev også besluttet at bevilge 10 mio. kroner til større ekstraordinære belægningsprojekter på de overordnede veje i kommunen i 2013 og fem mio. kroner til vedligeholdelse af broer i 2013, ligesom der blev givet penge til nedrivning af ejendommene Hunsballevej 14 og Møllevej 7 i Holstebro.