23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Overvældende interesse for rådhus

Billund Kommune har oplevet et rent stormløb fra ivrige arkitekter og rådgiverkonsortier i kampen om at vinde den attrative projektkonkurrence om til- og ombygning af rådhuset i Grindsted.

Bjarke Ingels Group med Tækker Rådgivende Ingeniører, Cebra A/S og Orbicon, Cowi i samarbejde med Arkitema, Henning Larsen Architects med makkeren Niras, og Årstiderne Arkitekter A/S i samarbejde med Grontmij er udvalgt blandt de 27 konsortier, der har budt ind på at blive prækvalificeret.

- Og der var rigtig mange spændende og velkvalificerede bud på, hvordan en til- og ombygning af rådhuset på Jorden Rundt i Grindsted kan gøres. Det har været et svært arbejde at udtage de fem konsortier, der skal deltage i konkurrencen, lyder det fra en lidt rundtosset Bilund Kommune.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|