23948sdkhjf

Arbejde med ny motorvej er begyndt

Vejdirektoratet har siden begyndelsen af maj arbejdet på højtryk for at sætte det rigtige hold af medarbejdere, der skal stå for anlæggelsen af den nye motorvej mellem Herning og Holstebro.

De omkring 40 kilometer motorvej fra Herning til Holstebro omfatter også en motorvejsforbindelse til det kommende sygehus ved Gødstrup. Den del af projektet skal stå færdigt med sygehusets åbning i 2017. Resten af motorvejen skal stå færdig i 2018.

Det er vigtigt for Vejdirektoratet, at borgerne og andre interesserede bliver så godt oplyst som muligt. Derfor vil Vejdirektoratet afholde et informationsmøde torsdag den 27. juni i Aulum. På mødet vil Vejdirektoratet præsentere projektet med den meget brede pensel, hvor et vigtigt punkt på dagordenen bliver, hvordan ekspropriationsprocessen forløber.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.088