Droneflyvning over Grøn Fagmesse
Landmålerfirma klar til at overflyve med ubemandet fartøj til luftfotos
Det nordjyske landmålerfirma Geopoint med hovedkvarter i Aars vil overflyve messeområdet med en nyindkøbt drone et ubemandet fly.
- Vi har netop købt dronen, som vi skal bruge til at tage luftfotos til at lave kort ud fra. Det vil betyde, at vi kan lave kort over kirkegårde og golfbaner til en væsentlig lavere pris end ved traditionel opmåling. Kortene kan anvendes til dokumentation, drift og grønt regnskab, fortæller landinspektør Morten Pugholm Rasmussen fra Geopoint.
- Der er tale om en af de første droner i Danmark. Jeg har kun kendskab til, at landmålerne hos et stort entreprenørfirma anvender en tilsvarende. Dronen er udstyret med kamera til fotogrammetri, som vi kan bruge til de beregninger, vi skal bruge for at lave kort eller terrænmodeller, forklarer Morten Pugholm Rasmussen.
I luften til lavpris
- Dronen vil give os mulighed for at levere optimale ydelser til blandt andre anlægsgartnere, golfbaner og kirkegårde til en langt lavere pris. Vi kan naturligvis godt lave luftfotos fra et lille fly eller en helikopter. Men det koster jo spidsen af en jetjager. Med den ubemandede drone kan vi gøre det til helt andre priser, siger landinspektøren.
Kun hvis vejrguderne arter sig som de aldrig tidligere har gjort ved en Grøn Fagmesse, kan det blive nødvendigt at holde dronen på jorden.
- Det må ikke regne, og det må ikke blæse over 10 sekundmeter. Så jeg regner med, at vi kommer i luften over Sandmosen. Messens gæster vil fint kunne følge dronen. Vi kommer til at flyve i en højde af cirka 60 meter, siger Morten Pugholm Rasmussen.
Til lands
Drone-aktiviteten i luften bliver i øvrigt ikke det eneste spektakulære indslag på Grøn Fagmesses liste over nyheder. En af messens faste udstillere, John Deere-forhandleren Ole Mathiesen MaskinCenter, udvider sit udstillingsområde med intet mindre end en testbane.
- Vi har aftalt med Grøn Fagmesse, at vi laver en John Deere Gator-bane, hvor udstillingens gæster får mulighed for at teste tre forskellige Gator-modeller. Nemlig CX Gator, XUV 550 4x4 Gator og XUV 855 GS. Køretøjet XUV 550 4x4 er John Deeres alternativ til en ATV, fortæller direktør Ole Mathiesen.
Firmaet har netop haft debut med Gator-testkørsel ved Landbrugsmessen Gammel Estrup på Djursland, hvor flere end 500 besøgende prøvede de små køretøjer over to udstillingsdage.