23948sdkhjf

EU-dom bringer ny højbro i fare

I en supplerende VVM-undersøgelse skal det vurderes, om højbro over Roskilde Fjord er det mindst skadelige for miljøet
Transportminister Magnus Heunicke (S) har netop fremsat det lovforslag, som skal gøre det muligt at anlægge en ny højbro over Roskilde Fjord syd for Frederikssund. En nyligt afsagt dom ved EU-domstolen kan imidlertid i værste fald bringe broprojektet i fare, i bedste fald føre til forsinkelse af projektet.

EU-domstolens dom betyder, at broen - fordi den påvirker et udpeget Natura 2000-område - skal leve op til EU-habitatsdirektivets såkaldte fravigelsesprocedure. Det fremgår af et notat, som Transportministeriet har udarbejdet.

Projektet skal for at leve op til fravigelsesproceduren opfylde en række betingelser, der ikke var en del af den oprindelige VVM-redegørelse. Betingelserne er blandt andet, at projektet skal varetage “bydende nødvendige hensyn til væsentlige samfundsinteresser. Det skal samtidig kunne godtgøres, at projektet er det mindst skadelige alternativ for Natura 2000-området i forhold til alternative linjeføringer.

I notatet fra Transportministeriet fremgår, at ministeriet vurderer, at projektet “netop varetager bydende hensyn", da den eksisterende forbindelse over Roskilde Fjord ikke er tilstrækkelig til at håndtere hverken nutidens eller fremtidens trafik.

Det mindst skadelige

På baggrund af domstolsafgørelsen og dermed ny retspraksis, har Transportministeriet igangsat en supplerende vurdering af de alternative linjeføringer, der blev undersøgt i forbindelse med VVM-redegørelsen for projektet. Det skal vurderes, om den valgte linjeføring er den mindst skadelige for Natura 2000-området efter EU-domstolens skærpede fortolkning af habitatdirektivet.

Ved VVM-redegørelsen i 2010 blev der undersøgt to nordlige broforbindelser i tilknytning til den eksisterende bro samt fire sydlige forbindelser mellem Marbæk og Tørslev Enge, heraf den nu valgte højbro samt tre tunnelløsninger - den ene som boret tunnel.

På de fleste parametre som eksempelvis støj og hensyn til fugleliv var den borede tunnel den løsning, der påvirkede omgivelserne mindst. Det var ifølge VVM-redegørelsen samtidig også klart den dyreste løsning til dengang 6,6 mia. kroner mod 1,9 mia. ved en højbro.

Den supplerende VVM-redegørelse forventes ifølge Transportministeriet afsluttet i slutningen af denne måned.

Transportministeriet gør i sit notat opmærksom på, at projektet er meget følsomt over for forsinkelser på grund af den anlægstekniske kompleksitet.

“Således vil selv mindre forsinkelser i lovgivningsprocessen i sidste ende medføre forholdsmæssigt større forsinkelser for hele projektet", hedder det i ministeriets notat.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094