23948sdkhjf

El-branchen indgår overenskomst

Tekniq og Dansk El-forbund har indgået overenskomst mandag morgen
Dagen efter byggeriets første overenskomst mellem Dansk Byggeri og 3F, fulgte elbranchen trop mandag morgen.

Tekniq og Dansk El-forbund er således blevet enige om en tre-årig overenskomst

Overenskomsten omfatter cirka 18.000 elektrikere, og den lægger sig tæt op ad den overenskomst, som Dansk Byggeri og 3F indgik i går.

Overenskomsten indeholder blandt andet nye bestemmelser om behandling af sager om social dumping og følger dermed linjen fra byggeriets overenskomst.

Desuden har parterne på elområdet i forbindelse med overenskomstforhandlingerne lagt sidste hånd på et nyt og mere moderne akkordsystem.

På det økonomiske område svarer satsændringerne til det, der er aftalt i de øvrige overenskomster på industriområdet.

Det vil sige en forhøjelse af timelønnen på 4,95 kroner over de tre år, som overenskomsten løber. Det fordeles med 1,50 kroner den 1. marts i år; 1,65 kroner i 2015 og endelig 1,80 kroner i 2016.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095