Der sættes nu ind på udvalgte steder over hele landet for at bekæmpe "sorte pletter" i trafikken. Samlet afsætter Transportministeriet 66,2 mio. kroner til for eksempel forbedring af rundkørsler, krydsombygninger og tiltag, der øger trafiksikkerheden på udsatte steder.
AnnonceDe enkelte projekter, der nu gennemføres, er udpeget på baggrund af, at Vejdirektoratet løbende har registreret lokaliteter, hvor uheldsraten er høj, eller hvor trafikanter oplever generel utryghed.
AnnonceEksempelvis bliver der etableret rundkørsler, skabt bedre vejbelysning og ændret på signalanlæg, der øger trafiksikkerheden.
AnnonceSom en del af indsatsen afsættes 25 millioner kroner til hurtig løsning af lokale problemer, som konstateres eksempelvis efter trafikuheld.
Annonce Annonce