23948sdkhjf

Fortsat underskud i kommunerne

Kommunerne regner i snit med et bedre driftsresultat i år end de seneste syv år. Men store anlægsudgifter betyder, at der stadig samlet set er underskud på de kommunale budgetter – for 14. år i træk. Det skriver Koras nyhedsbrev. Kora er det nationale institut til forskning og analyse i kommuner og regioner.

For gennemsnitskommunen betyder det helt konkret, at man har budgetteret med et underskud på 410 kr. pr. indbygger. Det svarer til, at en kommune af gennemsnitlig størrelse har et underskud på godt 23,5 mio. kr.

- Kommunerne budgetterer med underskud for 14. år i træk, og det bidrager til, at gennemsnitskommunens nettogæld stiger, siger projektleder i Kora, Bo Panduro, der står bag nøgletallene.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.099