160.000 kvm og store ambitioner – men "flere forhold" spænder ben

Mellem Billund og Grindsted vil to jyske erhvervsudviklere opføre det, de selv betegner Danmarks største Retail Park med et samlet areal på 160.000 kvm. Duoen Hanssen Ejendomme og Daugaard Pedersen må dog væbne sig med tålmodighed.
Projektet halter et halvt år efter den oprindelige tidsplan.
- Der er flere forhold, som har taget længere tid at få analyseret end først antaget. Det er et stort projekt, så nogle af faserne tager længere tid, end vi havde håbet på, skriver Anders Bech Mathiesen, projektdirektør og medejer i Daugaard Pedersen, til Vafo.dk.
Planerne om at åbne butikker inden udgangen af 2026 ser ud til at skride.
Forklaringen skal blandt andet findes i, at Billund byråds behandling af et lokalplanforslag for butiksområdet først ventes sidst på året. I den oprindelige plan skulle det være sket i marts. Forskydningen hænger sammen med, at en miljøkonsekvensvurdering trækker ud.
Ud af detailparkens samlede areal på 160.000 kvm skal omtrent en tredjedel anvendes til butikker. Resten af området er tiltænkt parkering og udendørs opholdsarealer.