23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tunnel skal have ny maling

Vejdirektoratet sætter hen mod slutningen af denne måned gang i et større malerarbejde af Guldborgsundtunnelen mellem Lolland og Falster

Der venter en længere periode med delvise spærringer af Guldborgsundtunnelen. 

Tunnelens vægge har nemlig set bedre dage. Faktisk er den nuværende maling nu så nedslidt, at det er nødvendigt at male på ny.

Den opgave tager Vejdirektoratet hul på mandag 22. april, og sidste lag ventes at være påført i begyndelsen af oktober.

Formålet med malerarbejdet er at forlænge tunnelens levetid. Den blev bygget i perioden 1985-1988, skriver Vejdirektoratet i en pressemeddelelse. 

"De to tunnelrør vil blive malet på skift, hvilket betyder, at trafikken vil blive ledt fra det ene tunnelrør til det andet. Der vil derfor altid være ét spor farbart i begge retninger", lyder det her. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125