Der er flere indikationer på, at aktiviteten er lav hos landets største maskin- og materieludlejere, heriblandt stiger den samlede bruttofortjeneste blot med 3 procent, hvilket er den laveste fremgang i den syvårige analyseperiode, og ses der bort for G.S.V. Materieludlejnings positive påvirkning, går tallet endda tilbage.
Indtjeningen er ligeledes under pres, størstedelen tjener mindre end i det foregående år. Det er kun A. L. Del Pin, JM Trykluft og G.S.V. Materieludlejning, der har fremgang på bundlinjen. G.S.V. går frem med 110 procent, mens resten af branchen samlet set går tilbage med 50 procent på bundlinjen, dermed tegner G.S.V. sig nu for to tredjedele af branchens samlede resultat. G.S.V. tilskriver opkøbet af Ramirent, at virksomheden har været i stand at forbedre sit resultat så markant.
Analysepointer:
Ud af de tre maskin- og materieludlejere der oplyser omsætning, er det kun G.S.V. Materieludlejning som har vækst.
Målt på bruttofortjenesten går 6 ud af 10 udlejere frem. Udover G.S.V. Materieludlejning er Platform.as en af de virksomheder, der oplever den største fremgang. Platformsudlejeren har således forbedret sin bruttofortjeneste med over 7 mio. kr., svarende til en stigning på 15 procent, hvilket er analysens procentuelle højeste stigning.
4 ud af 10 virksomheder forbedrer deres driftsresultat, men det samlede resultat er 20 procent højere end sidste år. Det skyldes at G.S.V. Materieludlejning går 107 mio. kr. frem. Uden G.S.V. går resten af branchen 20 procent tilbage på driften.
De negative takter fortsætter i resultat før skat, hvor kun 3 ud af de 10 udlejere har fremgang. Værst ser det ud for Loxam, som går tilbage med 47 mio. kr., og derved leverer udlejernes eneste underskud. Årsagen til det store underskud stammer ifølge Loxams ledelsesberetning fra salget af virksomhedens aktier i det norske datterselskab.
At de fleste til trods for tilbagegang fortsat tjener penge kan ses på egenkapitalen der forbedres hos 8 ud 10 udlejere. Udover Loxam er Riwal Danmark den eneste, der går tilbage. Riwals egenkapital falder med 64 mio. kr. En del af forklaringen på tilbagegangen kan bl.a. skyldes at virksomheden har udloddet 41 mio. kr. i udbytte.
Den negative udvikling forplanter sig i afkastningsgraderne, hvor kun 2 ud af 10 virksomheder forbedrer deres afkastningsgrad. Lohke Materieludlejning indtager førstepladsen med analysens største afkastningsgrad på 17 procent.
Der er kommet 120 medarbejdere til hos maskin- og materieludlejerne, hvilket er den største stigning de sidste tre år. Dermed har 1.400 medarbejdere deres daglige virke hos landets største udlejere.
Stigning i antallet af ansatte bevirker dog at resultatet før skat pr. medarbejder falder med 18 procent til 197.000 kr. pr. medarbejder, hvilket er det laveste siden 2014.