- Vi kommer ikke til at bremse op. Tværtimod.
Tre en halv måneds coronakrise har ikke rokket ved de nordiske vækstplaner hos Christian Listov Saabye, topchef i rådgiverkæmpen Moe.
Inden 2025 skal Moe have udviklet sig til et nordisk selskab, og det vil sige, at dattersleskaberne i først Norge skal udvides, ligesom man vil etablere sig med langt større markedsandel i Sverige.
Strategien er ved at blive sat i værk i praksis.
- Vi er ved at køre det i gang. Vi opretter en enhed i Danmark, som skal bringe vores kompetencer i spil på det internationale marked. Heriblandt Norge og Sverige, siger direktøren.
Ambitionerne om større tilstedeværelse i Norden fik et betydeligt rygstød med Moes fusion med det franske rådgivningshus Artelia Group i december 2019. Det giver flere muskler til at udvide forretningen, og samtidig giver det Moe mulighed for et byde på projekter i resten af verden.
- Det bliver med Norden som hovedfokus, og derudover bliver det i en slags nålestiksform. Vi skal ud at vælge de enkelte projekter, hvor vi qua Artelia kan byde på nogle ting, vi ikke kunne før, siger Christian Listov Saabye.
Corona stopper ikke planer
Siden Moe og Artelia udfærdigede strategien om, at Moe skal blive et nordisk selskab, har en coronakrise kilet sig ind. Men den rokker indtil videre ikke ved planerne.
Moe har nemlig klaret sig overraskende mildt gennem de første måneder med corona, og det giver optimisme. For nu.
- Vores tro på markedet - så langt vi nu kan se frem, og det vil sige fem-seks måneder - er god. Det ser rigtig fornuftigt ud. Vi er også så småt i gang med at ansætte igen, siger Christian Listov-Saabye.
- Men hvad der kommer derefter, er usikkert, siger han.
- Fjernede vi coronakrisen fra ligningen ville jeg sige, at det ser godt ud, ikke prangende, men godt. Men i og med, vi har corona inde over, og verdensøkonomien er i den stand, den er, så tilføjer det jo en del usikkerhed.
Alle i branchen bekymrede
Københavns Lufthavn og et par storcentre aflyste udbygningsplaner under krisen, hvor Moe var tilknyttet som rådgiver. Men nu er Moes ordrebog igen svagt stigende, og transportområdet er i vækst, efter kommuner med anlægsloftets suspendering har trykket på byggeknappen.
- Anlægsloftet har bestemt haft en betydning. Det kan vi mærke. Vi kommer ikke til at lave lige så mange hoteller og shoppingcentre, men det offentlige har været med til at fylde nogle af de få tomme pladser, der var kommet.
For Moe betyder det, at krisen vil kunne mærkes, men at den ikke bliver så stor en torn i øjet i 2020-regnskabet, som frygtet:
- Vi forventer et nogenlunde fornuftigt år, hvor vi får en begrænset vækst, og et resultat, som vil lande under sidste år, lyder det fra Christian Listov Saabye.
Det er imidlertid med det forbehold, at ingen ved, hvor dybt krisen vil stikke med tiden.
- Vi er nok alle i branchen bekymrede for, hvad der bliver de langsigtede konsekvenser af det her, siger han.
Moe indleder vækstplaner i Norden
Efter et rekordregnskab og en mere tandfattig coronakrise end frygtet, tager Moe hul på sine vækstplaner. Men usikkerhed lurer