23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stor rådgiver får nyt navn efter opkøb

Den svenske rådgivningskæmpe ÅF Pöyry med 550 medarbejdere i Danmark skifter navn

Kinesere, amerikanere og andre globale kunder får formentlig lettere ved at udtale koncernnavnet i fremtiden, når den svenske rådgivergigant ÅF Pöyry AB ændrer navn til Afry.

Afry er en sammentrækning af ÅF og Pöyry, og navneskiftet sker for at "signalere én samlet virksomhed og konsolidere sig i markedet", lyder det i en pressemeddelelse.

ÅF gennemførte købet af den finske konkurrent Pöyry tidligere i år, og med overtagelsen er koncernen oppe på næsten 17.000 medarbejdere fordelt over 50 lande, heraf omkring 550 medarbejdere i Danmark.

Afry vil blive benyttet udadtil, mens koncernen fortsat er registeret juridisk under det gamle navn - for eksempel på børsen i Stockholm.

Flere synergier
ÅF, som nu hedder Afry, har de seneste år foretaget adskillige opkøb i Danmark, der er udpeget som et af den svenske koncerns kernemarkeder.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.097