Arkil-koncernen satser på at få flere opgaver inden for spuns og pæleramning i ordrebogen.
Datterselskabet Arkil Fundering A/S, der har hovedsæde i Middelfart, har mandet op inden for de to markedsområder og samtidig valgt at splitte den hidtidige fællesafdeling op i to selvstændige afdelinger.
- Vi har valgt at opdele afdelingen for spuns og pæleramning i to selvstændige enheder, så vi kan øge indsatsen på de to områder, siger adm. direktør Palle Knudsen fra Arkil Fundering til Licitationen - Byggeriets Dagblad.
Opsplitningen falder sammen med, at der i foretaget et planlagt generationsskifte i afdelingen i løbet af sommeren.
To nye chefer
Tidligere chef Poul-Erik Thomsen på 67 år er overgået til en stilling som senior projektchef, og i stedet er Thomas Enslev og Mads D. Raunskov udnævnt til afdelingschefer. Thomas Enslev for den nye afdeling for spuns og kombinationsprojekter og Mads Raunskov for den nye afdeling for ramning af jernbetonpæle.
Arkil opruster inden for spuns og pæleramning
Anlægsentreprenøren jagter flere opgaver på Sjælland og i Tyskland