23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Se videoen: En kul-kæmpes fald

Torsdag den 23. maj ved middagstid gav en eksplosion genlyd over havnen i Aabenraa, da 9.000 tons stål faldt til jorden.

Bare ti sekunder efter at sprængningseksperter havde trykket på den røde knap var det hele slut - et kort, spetakulært øjeblik, der havde taget måneder at forberede. 

Det var Enstedværkets 85 meter høje kulfyrede kedelbygning, der styrtede til jorden.

For Rimeco, der i dag ejer værket, var sprængningen en milepæl i det årelange arbejde med at nedbryde og genanvende stort set hver eneste bid af værket. 

Arbejdet med nedrivningen er dog ikke slut endnu. Rimeco oplyser på sin hjemmeside, at man vil arbejde på pladsen mindst et år endnu. Her efter overtager Aabenraa Kommune grunden.

Rimeco købte Enstedværkets blok 3 og grunden af Ørsted i 2017 for at sikre plads til udvikling af erhvervslivet i Aabenraa Kommune. 

Videoen er fremstillet Rimeco 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.129