23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

EKJ retter blikket mod Østjylland

Den rådgivende ingeniørkoncern har planer om et kontor i Aarhus-området

Et kontor i Østjylland er på ønskesedlen hos EKJ-koncernen.



Det oplyser adm. direktør Henrik Juul Sørensen over for Licitationen - Byggeriets Dagblad.



I dag har koncernen, der består af EKJ Rådgivende Ingeniører A/S samt datterselskaberne Broconsult A/S og EKJ Consulting Engineers Bulgaria Ltd, kontor i København (hovedsæde), Roskilde, Odense, Kolding, Viborg, Aalborg og Bulgariens hovedstad Sofia.



- Vi har et ønske om at etablere os i det østjyske. Vi kigger i øjeblikket på Aarhus-området, siger Henrik Juul Sørensen og tilføjer:



- Aarhus-området er på mange måder en motor i udviklingen. Der er en del projekter der, som, vi synes, er spændende. Og vi ser behov for at være der, hvor vores samarbejdspartnere også er.



Ingen forhandlinger endnu

Håbet er, at kontoret bliver en realitet i indeværende regnskabsår. Det kan enten ske via opkøb eller selvetablering, påpeger Henrik Juul Sørensen.



- Vi ser på begge muligheder, fortæller han og oplyser, at EKJ har sonderet terrænet i et stykke tid.



Han påpeger, at de ikke har lagt sig fast på en bestemt placering, og at der ikke er konkrete forhandlinger i gang i øjeblikket.



Medarbejdermæssigt er koncernen blevet flere de senere år. Fra 2017 til 2018 er medarbejderstaben vokset fra 215 fuldtidsbeskæftigede til 236.



Det nye kontor i Aarhus vil blive arbejdsplads for en kombination af eksisterende medarbejdere og nye ansigter, lyder det fra direktøren.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125