En lille håndfuld anlægsgartnere har i 2018 været ramt af projektforskydninger, som har påvirket deres 2018-regnskab.
Det gælder ikke mindst F.J. Poulsen A/S, som er blandt de fire virksomheder i en ny brancheanalyse fra Licitationen - Byggeriets Dagblad, der tjener færre penge i 2018 sammenlignet med 2017.
Over for Licitationen - Byggeriets Dagblad har direktør i F.J. Poulsen A/S, Martin Poulsen, i forbindelse med offentliggørelse af virksomhedens 2018-regnskab forklaret, at de "rigtig tit" oplever, at projekter for offentlige myndigheder bliver udskudt. Og at det koster virksomheden penge, da de "ikke bare kan tage mere arbejde ind".
Også hos Anlægsgartnerne H. Hoffmann fremhæver direktør Henrik Hoffmann udskudte projekter som en årsag til, at virksomheden er gået tilbage i 2018.
Det gælder fra et resultat før skat på 1,9 mio. kr. i 2017 til et resultat før skat på 0,6 mio. kr. i 2018.
- I foråret 2018 vandt vi to store opgaver, som skulle være gået i gang i august og september sidste år, men de endte begge med at blive udskudt. Det har kostet os omkring 8-10 mio. kr. i omsætning, har han tidligere forklaret.
Nulprojekter og digitalisering
Dertil kommer, at Anlægsgartnerne H. Hoffmann har været ramt af to nulprojekter, hvor de hverken har tabt eller tjent på arbejdet.
Foruden projektforskydninger har bundlinjen hos F.J. Poulsen A/S i 2018 været påvirket af investeringer i digitalisering.
Også Anlægsgartner Torben Jensen & Søn Aps har investeret i 2018, og det har ligeledes kostet på bundlinjen her.
Virksomhedens resultat før skat falder fra 1,3 mio. kr. i 2017 til 0,7 mio. kr. i 2018.
Dertil kommer et renoveringsprojekt, som ikke har givet den ventede indtjening.
Ikke et nyt problem
Hos Danske Anlægsgartnere er udfordringer med udskudte projekter ikke nyt.
- Det har gennem mange år været en udfordring - ikke mindst i tider som nu. Det er et stort problem for virksomhederne. Det er en fordyrende proces. De har planlagt efter dem og sat ressourcer af, siger adm. direktør Michael Petersen.
Udskudte projekter har påvirket i branchen
Digitaliseringsinvesteringer, nulprojekter, tabsprojekter og udskudte projekter er blandt årsagerne til tilbagegang på bundlinjen for fire anlægsgartnere i 2018