23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hollænderne er tilfredse trods underskud hos BAM Danmark

For første gang i fire år giver den hollandskejede entreprenør underskud i Danmark

Trods et underskud på 7,5 mio. kr. efter skat har det stadig ikke kostet den hollandske entreprenør BAM en krone at etablere sig i Danmark.



- Vi har været igennem et år, der ikke er gået helt som ventet. Underskuddet er en kombination af flere ting. Dels har vi haft et tabsgivende projekt i Helsingør, hvor vi blandt andet blev ramt af konkurs hos flere underleverandører, siger adm. direktør Bo Svendsen fra BAM Danmark og fortætter:



- Trods det er koncernen stadig tilfreds med Danmark, da man er kommet ind på et marked uden at investere en krone.



Har haft travlt

Årets resultat for 2018 får dog betegnelsen "ikke i overensstemmelse med ledelsens forventer og anses som værende utilfredsstillende", står der i beretningen til regnskabet.



BAM Danmark blev etableret af Bo Svendsen for hollandske BAM i 2014.



Det tabsgivende projekt i Helsingør er opførelsen af et nyt driftscenter for Helsingør forsyning.



- Når en sag ikke går godt, så er det sammensurium af mange ting. Men det er ikke noget bygherren skal mærke og de er tilfreds med byggeriet.



Årets underskud kommer i kølvandet på tre år med millionoverskud.



BAM Danmark oplyser ikke omsætningen i regnskabet, men bruttofortjenesten endte på 7,3 mio. kr. i 2018 mod 17,8 mio. kr. året før.



Udover det tabsgivende projekt, så er det ikke lykkedes BAM Danmark, at realisere den ønskede ordreindgang i 2018.



- Vi har haft travlt på tilbudsfronten, men der var en del projekter, som ikke gik vores vej i 2018. Den udvikling er heldigvis vendt nu, siger Bo Svendsen.



Kontrolleret vækst

For 2019 forventer BAM Danmark en omsætning på niveau med 2018 samt et mindre overskud før skat.



Bo Svendsen fortæller, at alt hvad BAM Danmark foretager sig er med de lange briller på. Virksomheden har investeret en del i vækst og ansat flere projektchefer, men totalentrepriser har et langt aftræk.



- Omsætningen kommer til at stige i 2020 og 2021. Og vi skal være en stor og betydende spiller på det danske marked.



Årets underskud får ham ikke til at ryste på hånden.



- Det får ingen konsekvenser. Vi skal fortsætte med kontrolleret vækst.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157