23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye anlægsopgaver på vej

Læs i dag om kommende anlægsprojekter i Slagelse, Ringkøbing-Skjern, Silkeborg, Funder, Struer, Lemvig og på Frederiksberg

REGION SJÆLLAND

SLAGELSE

Baneanlæg
Slagelse byråd har anlægsbevilget 300.000 kr., ud af de 2 mio. kr., der er afsat til etablering af baneanlæg til B73/Stadion Vest.

B73 er Slagelse Kommunes største fodboldklub og oplever store udfordringer med at kunne stille baner til rådighed for foreningens mange medlemmer. B73 ønsker en kunstgræsbane, så der kan spilles fodbold i det sene efterår, om vinteren samt i det tidlige forår. Det er ikke muligt at etablere en kunstgræsbane for 2 mio. kr., og B73 er indstillet på at vente med at påbegynde etableringsarbejdet, indtil der forhåbentligt kan afsættes flere midler til en kunstgræsbane, lyder det i seneste byrådsreferat.

De 300.000 kr., som forleden blev frigivet, skal bruges til forudgående arbejde med undersøgelser af jordbundsforhold med mere.

REGION MIDTJYLLAND

RINGKØBING-SKJERN

Asfaltering
Ringkøbing-Skjern Kommune har afsat 21 mio kr. til asfaltering af veje og stier samt P-pladser med mere på årets budget. Administrationen har udarbejdet et forslag til anvendelse af hovedparten af budgettet, og det blev godkendt af teknik- og miljøudvalget forleden.

Herefter kan opgaven sendes i udbud, og når resultatet af udbuddet er kendt vurderes det, om der kan medtages flere vejstrækninger end planlagt, eller om der eventuelt er behov for en reduktion.

Asfaltarbejdet kommer til at omfatte både affræsning og genanvendelse af eksisterende asfalt, etablering af slidlag, overfladebelægning, basinfræsning og slæb. 

SILKEBORG

Vejanlæg
Plan- og vejudvalget i Silkeborg Kommune har godkendt et skitseprojekt for Frederiksberggade, nærmere betegnet for strækningen fra krydset Christian 8.s Vej/Drewsensvej/Frederiksberggade/Nordskovvej til Lyngbygade. Skitseprojektet er en del af sektorplanen for Christian 8.s Vejs udvidelse.

Nordskovvej er ved at blive anlagt og åbner i 2021. Udvidelse af Frederiksberggade og eventuel forskønnelse skal også stå klar i 2021, så krydset kan afvikle den trafik, der kommer fra Nordskovvej. Nordskovvej etableres med to venstresvingsspor, og det betyder, at der også skal være to modtagespor på Frederiksberggade mod syd, og at de to spor længere mod syd skal flettes sammen til et spor.

FUNDER

Legepladser
Plan- og vejudvalget i Silkeborg Kommune har sagt ja til at dispensere fra lokalplan 14-001, så det bliver muligt at etablere legepladser i delområde VI. Det er Grundejerforeningen Funder Syd, der har anmodet om dispensationen. 

STRUER

Kunstgræsbane
Struer Byråd har frigivet 250.000 kr. til betaling for rådgivningsydelser forud for etablering af en kunstgræsbane ved Struer Energi Park.

Til etablering af kunstgræsbanen inddrages en rådgiver til diverse forundersøgelser, projektering og udbud.

Der er afsat 4 mio. kr. til etablering af kunstgræsbanen, og der er tidligere frigivet 150.000 kr. til fundraising. Der er således nu 3,6 mio. kr. tilbage til etableringsfasen.

LEMVIG

Områdefornyelse
I forbindelse med indgåelse af budgetforlig for 2018 afsatte Lemvig kommunalbestyrelse 100.000 kr. til udarbejdelse af et program for områdefornyelsesprojektet Fjaltring - Trans - Ferring og andre 100.000 kr. til udarbejdelse af et program for områdefornyelsesprojektet Klinkby - Tørringhuse - Houe.

Pengene skal gå til en proces, hvor Borgerforeningen og beboerne i området i samarbejde med kommunen får udarbejdet en beskrivelse af deres ønsker for områdefornyelsen og et program herfor, og dette arbejde udføres nu.

Lemvig kommunalbestyrelse har for nylig frigivet de to gange 100.000 kr.

REGION HOVEDSTADEN

FREDERIKSBERG

Cykelparkering
Frederiksberg kommunalbestyrelse besluttede forleden, hvordan de i alt 1,5 mio. kr., der er afsat til cykelparkering i år, skal anvendes.

En del af midlernes skal bruges på projektet "Fremtidens cykelparkering", som gennemføres i bymidten sammen med CBS. Der er tidligere godkendt et dispositionsforslag for ny cykelparkering i området omkring CBS, herunder på Solbjerg Plads.

Frederiksberg Kommunes del af projektet omfatter etablering af to cykelparkeringsøer på Solbjerg Plads samt etablering af cykelstativer på vejen Solbjerg Plads. Projektet giver i alt 575 nye cykelparkeringspladser inklusive pladserne på CBSs arealer. Dertil kommer, at Frederiksberg Kommune også planlægger at opsætte 25 cykelparkeringspladser nord for den gamle stationsbygning. Det vil sige, at området samlet set tilføres 600 nye cykelparkeringspladser.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.36|