23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kunst i byen

Kunst spiller en stigende rolle, når nye byrum skal anlægges eller bygninger bygges

Et mobilt kunstnerisk udekøkken i Køge. Et seksetagers maleri inspireret af vandplanter i et boligbyggeri i Fredericia.



Realdania By & Byg har gennem sit arbejde med byudviklingsprojekterne Køge Kyst og Kanalbyen i Fredericia opbygget erfaring med kunst i byudvikling og sætter nu fokus på emnet med en ny publikation.



I Køge Kyst har en særlig kulturpulje og en stribe af udendørs kunstudstillinger sat den nye bydel, længe før det første byggeri gik i gang - og i Kanalbyen i Fredericia arbejder man helt aktuelt med en strategi for at indarbejde kunst i boligbyggerier i samarbejde med de private investorer, der skal opføre boligerne.



Blandt de andre projekter, som er omtalt i publikationen "Kunst i byudvikling" er Superkilen på Nørrebro i København og projektet Arkenwalk i Ishøj, som begge er markante byrumsprojekter, hvor kunstnere fra starten har arbejdet tæt sammen med arkitekter eller landskabsarkitekter.



Et felt i udvikling

At denne type samarbejder er et felt i udvikling fremgår af et interview med formanden for Statens Kunstfonds Legatudvalg for Billedkunst, Søren Taaning. Han oplever, at kunstnere i dag kommer med et helt andet tværfagligt perspektiv og en stor lyst til at engagere sig i det enkelte sted, end det tidligere har været tilfældet.



"Vi kan se, at en del kunstnere faktisk har brug for, at der er en situation, et problem, noget at forholde sig til. Det bliver noget, de bruger i deres praksis. De vil gerne forholde sig til et sted, nogle mennesker og en situation", siger Søren Taaning i publikationen.

Kaptain

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11