Ambercon overgår det foregående års rekordoverskud med 28 procent i 2018-regnskabet, som viser et positivt resultat før skat på 62 mio. kroner.
Samtidig stiger omsætningen med 17 pct. til 387 mio. kroner, og direktør Torben Enggaard forventer, udviklingen fortsætter i de kommende år.
- Vi går en fornuftig fremtid i møde, hvor en ny normal for vores virksomhed er blevet defineret på basis af et solidt og bæredygtigt fundament, siger Torben Enggaard.
Bedre planlægning
Ambercon-direktøren fortæller om pænt fyldte ordrebøger samt en tilgang af nye ordrer på et højt niveau. Det betyder dog ikke, at Ambercon ikke kan tage nye ordrer ind - branchen er nemlig blevet bedre til at langtidsplanlægge.
- Det høje aktivitetsniveau, som vi har set de seneste år, har givet længere leveringstider af byggematerialer overalt i branchen. Men det har samtidig medført, at mange kunder er blevet bedre til at planlægge og bestille i god tid, siger Torben Enggaard.
Elementproducent vil fastholde rekordniveau
Ordretilgangen er fortsat høj hos elementproducenten fra Støvring