Aarsleff-selskaberne Wicotec Kirkebjerg A/S og Hansson & Knudsen A/S løftede bundlinjerne tilbage over nulpunktet i deres respektive 2017/18-regnskaber og har dermed lagt underskuddene fra det foregående år bag sig.
Alligevel er hverken teknikentreprenøren eller den fynske bygge- og anlægsentreprenør tilfredse med udviklingen, da det var ventet, at overskuddene ville være højere.
Hos Wicotec Kirkebjerg, der har vendt et underskud på 12 mio. kr. til et overskud på 24 mio. kr. før skat, glæder adm. direktør Brian Ludvigsen sig dog over, at teknikentreprenøren er kommet på ret kurs igen.
- Vi kan ikke være tilfredse med at lave 24 mio. kr. ud af en omsætning på 1,5 mia. kr., men når det er sagt, så hæfter jeg mig især ved, at overskuddet er forbedret med 40 mio. kr., og at virksomheden er inde i en opadgående kurve efter to hårde år, siger han.
Den mangeårige topchef Bjørn H. Krarup blev afløst af Brian Ludvigsen den 1. februar i år.
Aarsleff-selskaber lægger røde tal bag sig
Wicotec Kirkebjerg A/S og Hansson & Knudsen A/S giver ikke længere underskud, men indtjeningen er dog fortsat ikke tilfredsstillende