23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Byggeentreprenør tjener færre penge

Overskudsgraden hos C.C. Contractor A/S er i det seneste regnskab faldet til 3,3 procent

Der har været mere at se til for Herning-virksomheden C.C. Contractor A/S i 2017/18 sammenlignet med året før, men den øgede nettoomsætning slår ikke ud på bundlinjen.



Som forklaring fremgår det af ledelsesberetningen, at aktiviteten i byggebranchen fortsat er præget af stor aktivitet og et "heraf afledt" prispres på både håndværkerydelser og visse byggematerialer.



- Byggeriet er i vækst, og priserne er presset. Det bliver vi ramt lidt af, siger direktør Jørn From til Licitationen - Byggeriets Dagblad.



I ledelsesberetningen beskrives det desuden, at "årets omsætning er realiseret på niveau med det forventede, ligesom årets resultat er tilfredsstillende og på niveau med det budgetterede ved årets start".



- Jeg synes, man skal forholde sig til den situation, man er i. Og i forhold til den verden, vi befinder os i nu, så synes vi, det er et fornuftigt resultat, siger Jørn From.



- Vi ser andre i branchen komme ud med røde tal, tilføjer han.



Ny overskudsgrad under fem

Nettoomsætningen hos C.C. Contractor er forbedret fra 530,8 mio. kr. i 2016/17 til 612,9 mio. kr. i 2017/18, mens resultatet før skat går tilbage fra 21,2 til 20 mio. kr.



Overskudsgraden lander for andet år i træk under fem pct. Sidste år var første gang i fire år, virksomheden kom under den grænse.



Her kom Jørn From også ind på stigende omkostninger til håndværkerydelser og byggematerialer som en årsag og desuden, at projekterne tager længere tid at få igennem, da myndighedernes og rådgivernes sagsbehandlingstid begge er påvirket af den høje aktivitet.



En pointe, han gentager i forbindelse med det nyeste regnskab.



Om aktiviteten her påpeger han, at virksomheden har været beskæftiget med såvel skolebyggerier som plejecentre og idrætsbyggeri.



- Vi laver meget blandet. Det er en bred palette, og det er også det, vi gerne vil, siger Jørn From og supplerer, at det gør dem mindre konjunkturfølsom.



Forventer bedring i år

Rettes blikket mod indeværende regnskabsår, så kommer det nyeste regnskab ind på, at C.C. Contractor på "baggrund af den aktuelle ordresituation og de igangværende arbejder på statustidspunktet" forventer en omsætning og indtjening på et højere niveau.



- Vi forventer en højere omsætning, og en indtjening, der følger med, siger Jørn From uden komme det nærmere, hvor virksomheden forventer at lande.



- Det er for tidligt at sige. Det har stor betydning for os, om vi får en sag op at stå nu, eller om der skal projekteres lidt, forklarer han og fortsætter:



- Vi synes, vi har godt styr på året.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125