Det indeværende regnskabsår 2018/19 kommer formentlig ikke til at kunne hamle op med 2017/18, da Aarsleff Rail A/S nåede en omsætning på over 900 mio. kr. og et overskud på næsten 50 mio. kr. før skat.
Både top- og og bundlinje ventes at blive lavere som følge af en nedgang på det danske banemarked.
- Det er ikke sådan, at vi ingen ordrer har, men lige nu kan vi se, at opgaveudbuddet er mindre end tidligere år, siger adm. direktør Thomas Mollerup.
Mangler plan
Direktøren efterlyser en langsigtet investeringsplan fra politikerne på Christiansborg.
- Vi savner langsigtet planlægning, som giver et billede af, hvad der skal arbejdes med de kommende år. Det kunne tyde på, at det går mere i retning af vejene frem for bane, men nu må vi se, hvad der sker, siger han.
Regeringen og Dansk Folkeparti har meldt ud, at de i 2019 vil fremlægge en plan for investeringer i infrastrukturprojekter frem mod 2030, der vil have hovedvægt på vejområdet.
Reelle forhandlinger om en plan forventes at begynde på den anden side af det kommende folketingsvalg.
Jagter opgaver i nabolande
Mens det danske marked er præget af usikkerhed omkring projektudbuddet, så bliver der investeret mere i baneområdet i nabolandene Sverige og Norge, hvilket Aarsleff Rail vil forsøge at få del i.
- Vi kommer til at kigge mere i den retning og byde på nogle opgaver, siger Thomas Mollerup.
Aarsleff Rail er repræsenteret i Sverige og Norge gennem datterselskaberne Anker AB og Banedrift AS, der blev opkøbt i henholdsvis 2014 og 2017.
De tre selskaber indgår i det, som koncernen kalder Aarsleff Rail Gruppen.
Banespecialist forventer lavere aktivitet
Aarsleff Rail vil indhente noget af den tabte aktivitet på det danske marked i nabolandene