- Arkitema skal være en global spiller. Med Cowi i ryggen har vi fået musklerne til at vokse - i Skandinavien og i andre lande.
De selvtillidsfulde ordkommer fra adm. direktør Peter Hartmann Berg hos landets største arkitektvirksomhed, Arkitema Architects, der for få måneder siden blev opkøbt af Danmarks næststørste rådgivende ingeniørvirksomhed Cowi.
Det skete for et trecifret millionbeløb, men nærmere kan vi ikke komme det, da aftalen omfattede en fortrolighedsklausul om prisen.
I en tid præget af store konsolideringer er arkitekterne nu blevet en del af en koncern med skandinavisk base og global rækkevidde:
Arkitema giver de globale ambitioner gas
Med de muskler, Cowi kan give Danmarks største arkitektvirksomhed, håber Peter Hartmann Berg, adm. direktør hos Arkitema Architects, på medvind og store designopgaver verden rundt