23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

De store husbyggere bliver stadig større

Det sendte rystelser gennem branchen og satte læserrekord for måneden på licitationen.dk, da Sø- og Handelsretten i august sidste år fastslog, at Hybel havde opnået en konkurrencefordel ved at kopiere skitser og skabeloner fra HusCompagniet i tegneprogrammet Revit.

I praksis har hverken dommen eller bøden på godt 620.000 kr. dog haft den store betydning for udviklingen i en branche, hvor de store stadig bliver større, mens de mellemstore leder efter nicher at gøre sig gældende i og de små bevogter lokalområdet.

De store har større ambitioner
- Vi fortsætter vækstrejsen ved både at tage markedsandele og etablere nye kontorer rundt om i Danmark, siger direktør Martin Ravn-Nielsen fra HusCompagniet, som mener at have en andel på 30 pct. af det danske marked med godt 1.400 solgte huse sidste år.

- Vi sælger 500 huse i løbet af to-tre år, siger direktør Brian Langvad fra Hybel, som gik ind til 2018 med en forventning om at sælge 300 huse.

- Vi kunne opføre flere enfamiliehuse, end vi gør, hvis vi kunne få de fornødne håndværkere og kapacitet, siger salgschef Morten Boye Bertelsen fra Lind & Risør, som i 2018 opfører op mod 180 enfamiliehuse i tillæg til 250 rækkehuse.

- Vi står styrket fremadrettet, siger direktør Thomas Dahl fra Eurodan-huse - der forventer at sælge op mod 500 enfamiliehuse årligt - efter et 2017/18, hvor indtjeningen tog et dyk som følge af investeringer.

Finder nye nicher
Og mens de største husbyggere flekser med musklerne i jagten på nye salgsrekorder, så leder virksomhederne i det næste lag efter lykken i nye nicher.

Det gælder for eksempel Danhaus, som dropper de håndtegnede enfamiliehuse til fordel for en målrettet satsning på rækkehuse og bofællesskaber.

- Vi bruger for meget tid og energi på at bygge store og håndtegnede huse. Vi vil derfor fokusere på det, vi er allerbedst til: At bygge bofællesskaber, rækkehusbyggerier - som også skaber fællesskaber - og så de huse, vi allerede har i vores katalog. På den måde udnytter vi bedst vores kompetencer og vores produktion, sagde direktør Johannes Schmith, da han i oktober afslørede det nye forretningsområde i Licitationen.

Også Skare Byg har droppet enfamiliehuse, så koncernen i dag satser på salg af fritidshuse, udstykning af grunde med henblik på salg samt udlejning af ejendomme igennem forskellige datterselskaber i koncernen. Resultatet udeblev ikke, da Skare-koncernen i starten af december kunne præsentere sit største overskud i 10 år.

Materialepriser stiger fortsat
Helt så godt gik det ikke for Benée Huse, som stod for den mest opsigtsvækkende konkurs i branchen, da virksomheden i juni måtte dreje nøglen om efter knap 12 års drift med henvisning til "tiltagende likviditetsproblemer".

Dem hviskes der også om andre steder i branchen, hvilket især skyldes hård konkurrence og stigende materialepriser. Kombinationen rammer især de små husbyggere på indtjeningen, mens de store forsøger at bevare kontrollen over prisudviklingen ved at indgå længerevarende aftaler med leverandører.

Selv de største husbyggere lider dog også under, at konkurrencen i markedet fortsat er benhård, så det er svært at opnå et tilfredsstillende dækningsbidrag med tanke på de risici, husbyggerne løber ved at sælge til flere hundrede individuelle bygherrer årligt.

Og så hjælper det heller ikke på priserne, at markedet for gamle huse fortsat er brandvarmt. Således er salget af byggegrunde steget med 118 procent på fem år, ifølge boligsiden.dk, som også oplyser om en stigning i antallet af udbudte boliger på landsplan på 3,2 procent i år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126