23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Seniorer fylder mere på arbejdsmarkedet

Virksomhederne er blevet bedre til at holde på de ældre medarbejdere. De ældre medarbejdere har nogle kompetencer, som er svære at skaffe andre steder, men man skal som virksomhed strække sig lidt, fortæller direktør

Fordi dåbsattesten er fra før 1950 betyder det ikke nødvendigvis, at man ikke længere kan køre en gravemaskine, beregne et tilbud på en fagentreprise eller lede en byggeproces.

Virksomhederne er i højere grad begyndt at få øjnene op for de ældre medarbejderne - seniorerne om man vil. For ikke alene kan de bidrage til at sikre den nødvendige arbejdskraft - de har også en erfaring, viden og forståelse fra virksomhedens kultur, som man ikke finder hos de yngre generationer.

En af de virksomheder, der har holdt fast i mange af sine pensionsmodne medarbejdere er entreprenørvirksomheden Skou Gruppen A/S fra Hørsholm.

Her stod adm. direktør og partner Martin Skou Heidemann i en situation, hvor mange af de medarbejdere, der havde være med lige fra starten nærmede sig pensionsalderen.

- De var meget værdifulde for mig - selv om de var oppe i årene. De var dygtige og havde nogle kompetencer, som er svære at skaffe andre steder, så jeg besluttede mig for, at strække mig lidt, for at holde på dem, siger han.

Kortere dage
Martin Skou Heidemann tager derfor en snak med de pågældende medarbejdere, om hvordan deres hverdag kan strikkes sammen, så de kan blive på arbejdsmarkedet.

- Vi begyndte allerede for fem til syv år siden, at tænke på, hvad vi kunne gøre for at holde på de ældre medarbejdere. Det føltes på det tidspunkt helt naturligt at gøre en indsats for, at de kunne blive. I praksis er det typisk noget med, at de skal have kortere arbejdsdage eller arbejde færre dage om ugen, siger han.

Skou Gruppen er ikke den eneste danske virksomhed, der har indført en seniorpolitik. En opgørelse fra 2017 fra Finansministeriet viser, at seniorer i alderen 65-69 år bliver længere på arbejdsmarkedet end tidligere. I 2014 var der i aldersgruppen 65-69 år 76.000 personer på arbejdsmarkedet, og det er mere end en fordobling siden 2000.

De kommende år forventes beskæftigelsen blandt seniorer at stige yderligere, blandt andet som følge af Velfærdsaftalen fra 2006, hvor pensionsalderen blev hævet.

Ældre kulturbærere
En af fordelene ved at holde de ældre medarbejdere i virksomheden er, at det for virksomhedslederen giver ro i sjælen, forklarer Martin Skou Heidemann.

- De ældre er dygtige håndværkere, de ved en masse om materialer og bygninger, de er dygtige til at planlægge sagen, og de har en erfaring, som de yngre ikke har. Samtidig er de gode menneskekendere og derfor gode til at snakke med kunderne. Derudover er de ældre en form for kulturbærere - de kender virksomheden og er god til at vise de unge, hvordan man gør, siger han.

Portræt af de ansatte
I 2016 lavede Arbejder- bevægelsens Erhvervsråd en analyse i samarbejde med fagforbundet 3F, der tegner et portræt af byggebranchens ansatte. Analysen viser blandt andet aldersfordelingen blandt personer, der var beskæftiget inden for bygge og anlæg i 2014.

22 pct. af de bygge- og anlægsbeskæftigede var mellem 18 og 29 år, ligesom der var 22 pct. mellem 30 og 39 år. Hver fjerde var mellem 40 og 49 år, mens 20 pct. var mellem 50 og 59 år. Knap hver 10. var over 60 år.

Arbejdsmiljøchef i Dansk Byggeri, Mette Møller Nielsen, forklarer, at man ikke har tal på, hvor udbredt det er, at virksomhederne laver seniorpolitikker, men hendes fornemmelse er, at det bliver mere og mere udbredt.

- Vi hører fra virksomhederne, at de oplever, at medarbejderne bliver længere tid i branchen. Det gør de blandt andet, fordi virksomheder og bygherrer interesserer sig mere for, hvordan de kan bruge tekniske hjælpemidler for at undgå nedslidning og ulykker og dermed sikre, at folk kan blive længere, siger hun.

Mette Møller Nielsen ser en række fordele ved, at holde længere på seniorerne.

- Vi ved, at de ældre medarbejdere er godt for klimaet i virksomheden, og at de har noget viden, som de unge ikke har. Desuden ved vi, at de unge og nyansatte har større risiko for ulykker. Så jo flere seniorer, jo mere stabilitet er der - og det er positivt, siger hun.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.142|