23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Byggegrunde solgt på rekordtid i Kolding

Der er rift om byggegrundene i Kolding.

Da budfristen på 18 grunde i Thors Ager i Dalby udløb klokken 12 onsdag i sidste uge, havde kommunen modtaget 32 bud. Og samtlige grunde er nu solgt.

- Jeg tror aldrig tidligere, vi har oplevet, at alle vores byggegrunde er blevet revet væk med det samme. Det siger noget om, hvor attraktivt det er at bygge i Kolding, og det vil vi naturligvis arbejde benhårdt på at honorere i form af nye udstykninger – både for investorer og for private, der selv ønsker at bygge hus, siger borgmester Jørn Pedersen.

Salget af de 18 grunde i Thors Ager har indbragt kommunen 15,6 mio. kr., hvilket er cirka en mio. kr. over de udbudte mindstepriser.

Kolding Kommune arbejder i øjeblikket for at udbyde nye byggegrunde i de områder, hvor efterspørgslen er stor. I næste uge udbydes 13 grunde på Aarøvænget i Drejens.

rg

BREAKING
{{ article.headline }}
0.147