23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye anlægsopgaver på vej

Læs i dag om kommende anlægsprojekter ved Omø, i Slagelse, Solrød, Bandholm, Korsør og Albertslund

REGION SJÆLLAND

OMØ

Landanlæg til havmøllepark
Selskabet Omø South Nearshore A/S har i flere år ønsket at etablere en havmøllepark syd for Omø med op til 80 havmøller. Før parken kan etableres, skal Energistyrelsen meddele en etableringstilladelse og Slagelse Kommune skal vedtage et kommuneplantillæg samt meddele en VVM-tilladelse til landanlægget ved Stigsnæs.

Energistyrelsen meddelte i 2014 tilladelse til at virksomheden kunne foretage de såkaldte forundersøgelser og udarbejde en VVM redegørelse for anlægget, og Slagelse byråd vedtog i 2015 at igangsætte udarbejdelse af en VVM redegørelse samt kommuneplantillæg for landanlæggene. Disse har været i høring i perioden fra 15. februar til 22. april 2017, og siden da har Slagelse Kommune afventet Energistyrelsens stillingtagen til de indkomne høringssvar. Styrelsen har i juli i år fremsendt et endeligt høringsnotat og angivet at være indstillet på at give etableringstilladelse til projektet baseret på VVM redegørelsen. Forslaget til kommuneplantillæg er i mellemtiden bortfaldet, og det er rent teknisk nødvendigt for en realisering af kabelanlæggene på land, at der udarbejdes et nyt kommuneplantillæg.

Slagelse byråd sagde forleden god for at sætte dette arbejde i gang.

SLAGELSE

Skovrejsning
Slagelse byråd har vedtaget kommuneplantillæg nr. 10 til Kommuneplan 2017, Bynær skov ved Valmuevej i Slagelse endeligt.

Kommuneplantillægget ændrer rammeområde 1.2R3’s anvendelse fra kolonihaver til rekreativt område, og derved skabes der mulighed for skovrejsning indenfor rammeområdet.

Naturstyrelsen har i 2013 indgået en 30-årig samarbejdsaftale med Slagelse Kommune om etablering af et 300 hektar skov- og naturområde nord for Slagelse by, kaldet Nordskoven. Rammeområde 1.2R3 indgår i dette område.

Der vil nu blive udarbejdet en tilplantningsplan, og der sigtes mod en tilplantning i foråret 2019.

SOLRØD

Kystsikring
Byrådet vedtog i marts, at der skal etableres en kystsikring, der beskytter mod stormflod til kote 2,00 meter over normalvandstanden i området øst for Strandvejen og til kote 2,80 meter vest for Strandvejen.

Byrådet vedtog endvidere, at kystsikringen øst for Strandvejen skal bestå af en naturlig udbygning af den eksisterende kystsikring ved Karlstrup og Solrød Strand samt et landdige i den sydlige del af kommunen ved Jersie Strand. Vest for Strandvejen skal kystsikringen overvejende bestå i en højvandsmur på to korte strækninger langs med Strandvejen og højvandslukker i tre vandløb.

Forleden gav Solrød Byråd så grønt lys for at der kan arbejdes videre med detailprojektering og fastlæggelse af økonomi og udgiftsfordeling mellem parter, der har gavn af kystsikringen.

BANDHOLM

Nedrivning
Bebyggelsen Bandholm Vænge, som tilhører Lolland Almennyttige Boligselskab, skal rives ned, og Lolland Byråd skal i den forbindelse tage stilling til godkendelse af skema A på sit møde i dag.

Byrådet godkendte oprindeligt skema A tilbage i august 2016, men nedrivningssagen blev sat i bero, fordi boligselskabet modtog en henvendelse fra en mulig køber, der ville bruge boligerne som ferieboliger. Det lykkedes imidlertid ikke at nå til enighed om salgsprisen, og nedrivningen er atter aktuel.

KORSØR

Skatepark
Kultur- og fritidsudvalget i Slagelse Kommune skal på sit møde 4. september tage stilling til, om der skal reserveres 666.666 kr. af midlerne fra Fritidsafdelingens facilitetsbudget for 2019 til at lave en ny skatepark i Korsør under forudsætning af, at den resterende økonomi indhentes via eksterne finansieringsmuligheder.

I år 2005-2006 blev der etableret en skatepark i Korsør ved krydset mellem Tårnborgvej og Kongebroen. I dag er parkens asfalt så nedslidt og ødelagt, at den er utryg at bevæge sig på. På baggrund heraf tog en lokal ildsjæl i foråret 2017 initiativ til at starte projekt "Korsør Ny Skatepark". Ønsket om et nyt anlæg er sidenhen vokset, og det samme er gruppen af frivillige ildsjæle.

Parken skal ifølge planerne anvendes til aktiviteter på hjul, herunder skateboard, løbehjul, strider, rulleskøjter, BMX og kørestol.

REGION HOVEDSTADEN

ALBERTSLUND

Fornyelse af byudstyr
Miljø- og byudvalget i Albertslund Kommune sagde for nylig god for, at der frigives 655.000 kr. til oprydning i og fornyelse af byudstyr.

På budgettet har kommunalbestyrelsen i Albertslund afsat 3 mio. kr. til fornyelse af byudstyr henover perioden 2018 - 2020. I 2018 er der afsat 1,5 mio. kr.

Efter en registrering af byudstyr i kommunens parker, byrum og hovedstier er der blandt andet planlagt følgende indsatser i år: rydning af defekt, forældet og ubenyttet byudstyr, fornyelse af affaldskurve og fornyelse af stiskilte.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.216|instance-web01