23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Asfaltfirmaer advarer mod fortsat prispres

Fortsætter den hårde konkurrence, er det ikke sikkert, at der vil være plads til det nuværende antal aktører på markedet

Flere af topcheferne i asfaltbranchen melder om historisk hård kamp om opgaverne i øjeblikket, hvilket sætter sine spor på bundlinjerne blandt vejbyggerne.

Fortsætter udviklingen, kan det betyde, at der ikke vil være plads til det nuværende antal aktører på asfaltmarkedet, lyder advarslen.

- Lige nu ser det godt ud, fordi de (bygherrerne, red.) får meget asfalt for pengene, men på sigt kan det udvikle sig til en ulempe for kunderne, fordi vi kan komme ud i en situation med færre bydende, siger Hans Oluf Krog, adm. direktør i Colas Danmark A/S og formand for brancheforeningen Asfaltindustrien.

Kræver store investeringer
Man kan nå et niveau, hvor ikke alle kan få dækket deres omkostninger, hvis priserne fortsætter mod bunden.

- Asfalt er et marked, der kræver store investeringer, og på et tidspunkt er der måske nogen, der tænker, at det ikke kan svare sig, siger Hans Oluf Krog.

Han understreger, at han ikke har en konkret virksomhed i tankerne, og at den franske Colas-koncern ser Danmark som et nøglemarked.

- Colas er en stor koncern, der ser Danmark som et nøglemarked. Og vi skal nok klare os, men det er ikke sikkert, at alle ser sådan på det, siger han.

Licitationen har talt med flere topchefer i branchen og spurgt, hvorfor virksomhederne bliver ved med at byde på opgaverne, selvom priserne falder.

Forklaringen er den samme hele vejen rundt og bliver for eksempel formuleret således af NCC:

- Vi stræber efter at bevare vores markedsandele. NCC er en stor spiller i Danmark, og det vil vi gerne fortsætte med at være. Vi skal have ton nok i gennem apparatet til at holde asfaltfabrikkerne i gang, selvom priserne er langt nede. Alternativet er værre, siger Susanne Frank, der er sector manager i NCC’s danske asfaltdivision.

Venter på et stykke med fløde
Pankas-direktør John Kruse Larsen, der kalder den nuværende prisstruktur "uholdbar i længden", peger på, at branchen måske er for optimistisk, når man regner på, hvor høj indtjeningen vil være på en given opgave.

- I min verden er forklaringen, at alle har troet på, at man kunne effektivisere sig til en bedre indtjening. Og så håber man på, at der indimellem kommer ein stück mit Sahne, som vi siger i Tyskland, hvor alt lykkes, og man kan få et stykke med fløde (et højt dækningsbidrag, red.). Men der er måske brug for lidt mere sund fornuft, siger han og nævner, at Pankas er begyndt at vise mådehold i forhold til at deltage på store opgaver i Danmark af samme grund.

Færre, men større opgaver
I branchen begrundes prisudviklingen også med, at der er færre udbud end tidligere. Derfor bliver der kæmpet hårdt om de kødben, der kommer på bordet fra bygherrerne. Til gengæld er opgaverne større og foregår over flere år, og derfor er den samlede mængde asfalt høj. I 2017 blev der lagt cirka 4 mio. ton asfalt, hvilket er det højeste i perioden 2007-2017. Der er også usikkerhed i markedet omkring, hvad der kommer på statsvejene de kommende år. Og så er asfaltbranchen en "sæsonbranche".

- Når vi går ind til et nyt år, er ordremængden begrænset i forhold til vores kapacitet. Og derfor går den første del af året med at afgive tilbud og skaffe ordrer, så det passer til vores kapacitet, siger Jens-Kristian Damsgaard, adm. direktør i Munck Asfalt A/S.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094