Et nyt lovfor-slag skulle gøre det klarere for virksomhederne, hvornår de kan indgå konsortier, når de byder på offentlige opgaver, men effekten er tvivlsom. Det mener Dansk Byggeri, der kalder lovforslaget for ’et spil for galleriet’.
Med en ændring af konkurrenceloven vil erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) gøre det nemmere for virksomheder at vurdere, om et potentielt samarbejde med andre virksomheder er lovligt.
- Konsortier kan i nogle tilfælde være en god måde at udvide feltet på, fordi små virksomheder kan gå sammen om at byde på større opgaver, som ellers kun kan løses af et relativt lille felt af større virksomheder, udtaler erhvervsministeren.
Ingen betydning
Konkret vil man ændre bagatelgrænsen for, hvornår aftaler mellem virksomheder falder uden for konkurrencelovens forbud mod konkurrencebegrænsende aftaler. Samtidigt ændres bagatelgrænsen for, hvornår virksomheder må gå sammen i et såkaldt konsortium og byde på en opgave. Ændringen skal bringe de danske regler på linje med Kommissionens og EU-Domstolens praksis.
Men i praksis får det ingen betydning, forklarer advokat i Dansk Byggeri, Johan Iversen Møller.
Efter hans vurdering vil lovforslaget ikke fjerne usikkerheden omkring konsortier. Det skyldes, at bagatelgrænsen ikke gælder for såkaldte formålsovertrædelser - altså overtrædelser hvor aftalen har til formål at begrænse konkurrencen.
- Man kommer til at sælge lovgivningen som, at man imødekommer erhvervslivet. Her sælger man en bagatelgrænseregel, som noget, der kan bruges når man danner konsortier. Men det kan bagatelgrænsereglen ikke, som de bliver brugt i retspraksis. Derfor får lovændringen ingen overordnet effekt, siger han.
Vejmarkering på afveje
Dansk Byggeri havde hellere set, at man havde ændret andre dele af loven.
- Vi kunne i stedet have ønsket os klarere regler i konkurrenceloven for, hvornår virksomheder er i konkurrence med hinanden, siger Johan Iversen Møller.
Et højaktuelt eksempel på, hvornår et konsortium er i strid med konkurrencereglerne skal findes i sagen om Vejmarkerings-konsortiet. I juni 2015 traf Konkurrencerådet afgørelse i en sag om, hvorvidt Dansk Vejmarkerings Konsortium lovligt kunne afgive tilbud på en opgave iværksat ved udbud af Vejdirektoratet.
Udbuddet angik kørebanemarkering i tre danske distrikter. Her fandt Konkurrencerådet, at konsortiet var udtryk for en konkurrencebegrænsende aftale, idet konsortiedeltagerne på egen hånd kunne have budt på delopgaver i forbindelse med udbuddet.
Konkurrenceankenævnets kendelse er nu indbragt for domstolene.
Forslaget indeholder desuden en række andre ændringer, som alle har til formål at styrke håndhævelsen af konkurrenceloven. Det gælder blandt andet muligheden for, i særlige tilfælde, at sætte tidsfrister midlertidigt i stå i fusionssager.
Regeringen vil skabe klarere regler for konsortier
Med et nyt lovforslag skal det blive nemmere for virksomhederne at vurdere, hvornår et konsortium er i strid med konkurrenceregler. Et spil for galleriet, mener Dansk Byggeri