I et forsøg på at komme potentielle flaskehalse blandt entreprenørerne til livs, går arkitektvirksomheder som KHR Arkitekter nu aktivt ind og rådgiver udenlandske aktører om de danske markedsvilkår.
- Vi får behov for de udenlandske entreprenører. Ikke fordi vi er utilfredse med de danske, men for at undgå den her flaskehalsproblematik. Vi vil gerne have dem ind, for de har nogle interessante kompetencer, siger Lars Kragh. adm. direktør for KHR Arkitekter.
Håbet er, at aktører som spanske Comsa dermed kan få bedre fodslag i Danmark, og dermed styrke konkurrencen, hvis de modtager den rette rådgivning.
Licitationen - Byggeriets Dagblad kunne mandag fortælle, at flere arkitektvirksomheder frygter fremtidige flaskehalse blandt danske entreprenører som en konsekvens af de gyldne dage byggeriet oplever netop nu. Virksomhederne frygter, at det bliver sværere at få kvalificeret arbejdskraft på de største projekter, fordi entreprenørerne har for travlt i disse år. En af mulighederne for at undgå den problematik kan være at få flere udenlandske aktører på banen.
Også Søren Daugbjerg, adm. direktør hos Vilhelm Lauritzen Arkitekter, ser større konkurrence fra udenlandske aktører som en af de oplagte løsninger.
- Der er to måder at løse det på. Enten kan du invitere nogle flere udenlandske entreprenører ind, eller også kan du regulere markedet ved eksempelvis at udskyde investeringerne, siger Søren Daugbjerg.
Rådgiver ambassaden
I løbet af de seneste år har flere spanske aktører gjort sig bemærket i Danmark. Comsa, en af Spaniens største entreprenører, skal bygge 14 km letbane i Odense samt 26 stationer, mens teknikentreprenøren Inabensa står for elektricitet, ventilation og sanitet på det nye hospital i Herlev.
Begge aktører har dog også oplevet modvind i Danmark. Comsa var blandt kandidaterne til at bygge OUH i Odense, men måtte trække sig, fordi de ikke kunne finde en dansk partner, og dermed ikke kunne leve op til kravet om at projektsproget er dansk. Også teknikentreprenøren Inabensa kom i foråret i fokus, da de blev fyret fra deres ventilationsopgave på Niels Bohr Bygningen, da bygherren oplevede store forsinkelser samt væsentlige svigt i kvaliteten.
For at hjælpe de spanske virksomheder med at møde de danske krav, er KHR Arkitekter gået aktivt til værks. De holder løbende møder med den spanske ambassade, for at overkomme nogle af de udfordringer, der kan være.
- Der er en sproglig barriere og en anden kultur. Vi har i Danmark et særegent regelsæt, der alt andet lige er skarpere på eksempelvis energi og bæredygtighed end i Spanien. Derfor har vi taget fat i den spanske ambassade for at give dem noget hjælp. Det er til gavn for begge parter, siger Lars Kragh.
En syg udvikling
Hos Dansk Byggeri hilser adm. direktør Lars Storr-Hansen udenlandske aktører velkommen, men han frygter, at arkitekterne misser problemets egentlige kerne. Han deler nemlig ikke opfattelsen af, at entreprenørerne skulle være på vej ind i en flaskehalsproblematik.
Han mener til gengæld, at årsagen til den manglende interesse for visse udbud skyldes dårligt udbudsmateriale. Så hvis man ikke samtidig lægger en indsats i at gribe i egen barm og forbedre udbudsmaterialet, tager man ikke fat om nældens rod.
- Branchen bliver skarpere af konkurrence, så vi har ikke noget problem med fair og lige konkurrence. Men hvis det her er udtryk for, at arkitekterne ikke har tænkt sig at forbedre dårligt udbudsmateriale, så kommer det jo til at gå udover kvaliteten i byggeriet, og det er en syg udvikling, siger Lars Storr-Hansen.
Arkitekter vil have flere udenlandske entreprenører til landet
Risikoen for flaskehalse blandt danske entreprenører kan løses ved at hjælpe flere udenlandske aktører ind på det danske marked, vurderer flere arkitektvirksomheder. Dansk Byggeri frygter, at arkitekterne dermed misser problemets rod