Parken Sport & Entertainment A/S - som ejer Lalandia - meddelte i december, at selskabet har indgået en hensigtserklæring med Motala Kommune og Tillväxt Motala AB om at undersøge mulighederne for eventuelt at etablere et Lalandia ferie- og aktivitetscenter i Motala Kommune i Sverige.
Til gengæld har der endnu ikke været konkrete meldinger ude om, hvor det nye center i Danmark skal ligge, og heller ikke den ellers imødekommende projektdirektør er meget for at kaste lys over sagen.
- Nej, det kan jeg ikke sige noget mere præcist om. Jeg kan ikke oplyse det endnu, siger han til Licitationen - Byggeriets Dagblad.
Bo Rygaard, der er bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment, har tidligere sagt, at et tredje center herhjemme skal "være komplementært i forhold til de to andre", der ligger i Rødby og Billund. Og i maj sidste år kædede han et kommende feriecenter sammen med Erhvervs- og Vækstministeriets turisttiltag, hvilket fik lokale medier til at spekulere i Søndervig som en oplagt destination for et nyt Lalandia-center.
550 nye feriehuse
Her er udfordringen dog, at der er brug for en lempeligere planlov, så området bliver udlagt til sommerhusområde. Den manøvre kan Ringkøbing-Skjern Kommune ikke selv foretage, så her har et ministerskifte formentlig været med til at forsinke hele processen.
- Det, der kan komme til at ske i Danmark, vil afhænge af planloven, og hvad der vil blive givet tilladelse til af nye projekter, lyder det kortfattet fra Thomas Nielsen.
Der er flere og konkrete skriverier i de svenske aviser om byggeriet i Motala. Betyder det, I er så langt fremme med planerne, at I bygger et feriecenter i Sverige før et tredje center i Danmark?
- Det gør vi formentligt, som det ser ud nu, ja.
Byggeriet i svenske Motala kommer til at omfatte omkring 550 feriehuse, og Thomas Nielsen fortæller, at et dansk byggeri vil have nogenlunde samme omfang.
Nyt Lalandia i Sverige før Danmark
Alt tyder på, at Lalandias tredje feriecenter åbner i Sverige, før et dansk center kommer til som kædens fjerde