23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Formand for nedrivningssektionen: Vi skal gøre det bedre

Det er ikke godt nok, at branchen ligger så højt som den gør, lyder det

I nedriverbranchen erkender man, at der skal arbejdes på at forbedre arbejdsmiljøet og sikkerheden i branchen.

Det sker ovenpå en opgørelse fra Arbejdstilsynet udarbejdet for Licitationen - Byggeriets Dagblad, der viser, at nedriverbranchen topper listen over farlige brancher i byggeriet, når man sætter antallet af anmeldte arbejdsulykker i perioden 2011-2016 i relation til beskæftigelsen.

- Der er ingen tvivl om, at vi skal arbejde med det her og gøre det bedre, siger formand for Nedbrydningssektionen, Thomas Kingo Karlsen.

- Vi ved godt, at det er et kompliceret område, vi arbejder med, og at der er mange overraskelser undervejs. Men vi er under ingen omstændigheder tilfredse med at ligge så højt, som branchen gør, understreger han.

Han glæder sig over, at ulykkesincidensen i det mindste er faldet fra beregnet 729 og 744 ulykker per 10.000 beskæftigede i henholdsvis 2014 og 2015, hvor der kom mange nye ind i branchen, til 547 i 2016.

Flere ting skal gøres
Og han fremhæver, at branchen både skal finde ud af, hvad de selv kan gøre, samt hvad de skal have hjælp til.

Et element i bedringen er, at flere skal igennem nedriveruddannelsen, hvor der er fokus på arbejdsmiljø og sikkerhed, påpeger han og erklærer sig desuden enig i Arbejdstilsynets udmelding om, at der skal mere fokus på planlægning og instruktion.

Og han vil gerne sætte gang i en dialog med netop Arbejdstilsynet på området.

- Vi har stor interesse i, at medarbejderne ikke kommer galt af sted. Derfor tager vi gerne imod al den hjælp, vi kan, og går gerne i dialog med Arbejdstilsynet, siger han.

Til det lyder svaret fra chefkonsulent i Arbejdstilsynet, Kell Guldager Petersen, at Arbejdstilsynet "naturligvis" gerne stiller op.

- Det er klart, at hvis nogen ønsker at drøfte med Arbejdstilsynet, hvad de kan gøre for at forbedre situationen, så stiller Arbejdstilsynet selvfølgelig gerne op, siger han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.422|instance-web04