23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny Gladsaxe-bydel får også hotel

Maycon har indgået aftale med ejendomsselskabet Casa A/S om køb af "Hotelbygningen" i Gladsaxe

Investeringsselskabet Maycon har indgået aftale med ejendomsselskabet Casa A/S, Horsens om betinget køb af "hotelbygningen", som er Tobaksbyens projekt ud mod Ringvejen i Gladsaxe ved København.

Her skal opføres hotel, detailbutikker - heriblandt dagligvarebutik - samt indendørs parkering, som blandt andtet er reserveret medarbejderne hos Company House.

Ejendomsselskabet Casa A/S investerer i erhvervsejendomme og ejer i dag en betydelig portefølje af markante og velvedligeholdte ejendomme, primært eksklusivt beliggende strøgejendomme i Aarhus og Horsens. Men nu også i Gladsaxe.

De fremadrettede forhandlinger med potentielle brugere og investorer varetages af Casas grundlægger og adm. direktør Michael Mortensen, som har stået i spidsen for mere end 8.000 boligbyggerier og over 500.000 kvm erhvervsbyggeri.

Parat til start på studieboliger
Ejendomsinvesteringsselskabet Gefion Group har købt bygningen, hvor der indrettes 172 studieboliger.

Da byggetilladelsen til disse boliger nu er på plads, og de nødvendige undersøgelser før opstart af byggeri synger på sidste vers, varer det ikke længe, før Gefion Group går i gang med at opføre studieboligerne. Gefion Group har planlagt opstart af ombygningen i løbet af marts/april.

- Det er mit klare indtryk, at de beboere, der allerede er med til at skabe liv i Tobaksbyen, ser frem til, at hotel- og butiksplanerne føres ud i livet. For der skal ikke herske tvivl om, at Tobaksbyen er et sted, hvor der er plads til livlig aktivitet, hvilket blandt andet PostNord og fitness.dk, som begge har slået sig ned i Tobaksbyen, er tydelige eksempler på, siger Anders Mayland fra Maycon ejendomsudvikling i en pressemeddelelse.

Anders Mayland forventer, at lokalplanen for det nye store boligområde med 270 boliger midt i Tobaksbyen bliver godkendt i april måned, således at bygherre/investor Domus Vista ved Kim Dencher Johansen kan tage det første spadestik til det nye boligområde i Tobaksbyen i løbet af sommeren.

Arkitektfirmaet Mangor & Nagels samt investeringsgruppen har netop præsenteret det endelige projekt for kontorhusdomicil samt parkeringshuset.

Kontorhusdomicil bliver på 24.000 kvm, mens parkeringshuset bliver på 12.000 kvm. brahe

BREAKING
{{ article.headline }}
0.189