23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Familiekæde står bag nyt luksushotel i Carlsberg Byen

Brøchner skal drive kommende, firstjernet hotel i historiske bygninger i Carlsberg Byen, som måske får yderligere et hotel

Omkring 1. maj indledes arbejdet med at skabe det første hotel i Carlsberg Byen på de gamle bryggeriarealer på grænsen mellem Valby, Vesterbro og Frederiksberg.

Hotel Ottilia - opkaldt efter brygger Carl Jacobsens hustru - bliver placeret på den centrale Bryggernes Plads i det såkaldte Maltmagasin og den fredede nabobygning, Lagerkælder 3.

- I Brøchner driver vi boutique-hoteller, hver med deres unikke design og unikke beliggenhed, og Carlsberg Byen byder virkelig på unikke og historiske omgivelser. Vi har længe arbejdet på at finde en beliggenhed her, og nu får vi et hotel i et område med formentlig Danmarks mest spændende industrihistorie, siger Søren Brøchner-Mortensen, ejer og anden generation i Brøchner Hotels, til Licitationen - Byggeriets Dagblad.

Den familieejede Brøchner-kæde driver allerede fire såkaldte boutique-hoteller i København med hver sit særlige design: Hotel SP34, Hotel Astoria, Hotel Danmark og Avenue Hotel Copenhagen med i alt 367 værelser.

På det kommende hotel i Carlsberg Byen bliver kun tale om nybyggeri af en tagterrasse, ellers handler projektet om at omdanne Lagerkælderen, der har rummet store øltanke, og Maltmagasinet med høje siloer til et firstjernet hotel med 156 værelser. Der kommer også to barer, restaurant og faciliteter til 200 møde- og konferencegæster.

Hovedentreprisen er lagt i hænderne på Hoffmann, mens Wissenberg er rådgivende ingeniører. Stregerne er sat af Arkitema Architects.

Faglige forudsætninger
Med en baggrund som tømrer har Søren Brøchner-Mortensen gode faglige forudsætninger for at følge byggearbejdet, som skal være færdigt omkring årsskiftet 2018/2019.

- Vi er utroligt glade for, at Brøchner Hotels ser de samme perspektiver i de fredede bygninger, som vi selv gør. Hotellet vil spille ideelt sammen med det erhvervsliv, der allerede blomstrer i Carlsberg Byen, udtaler Jens Nyhus, adm. direktør i Carlsberg Byen, som fuldt udbygget får omtrent 10.000 arbejdspladser samt 3.100 boliger med 7.000-8.000 beboere.

Brøchner Hotels står for driften og lejer bygningerne, foreløbig af Carlsberg Byen. Planen er at sælge hele komplekset inklusive flere butikker til en ekstern investor. Søren Brøchner-Mortensen er også åben for at drive det andet hotel, som står på Carlsberg Byens ønskeseddel.

- Intet er afgjort endnu, men der bliver formentlig tale om et trestjernet mainstream-hotel med en anden målgruppe end Hotel Ottilia. Det bliver et nybyggeri med omkring 200 værelser, men det er op til Carlsberg Byen at finde arealer som led i den videre udvikling af bydelen, siger Søren Brøchner-Mortensen.

Læs mere om Brøchner: Har projekter for 120 mio. kroner

BREAKING
{{ article.headline }}
0.148