23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Et godt år for maskinleverandørerne

Brancheforeningen af Maskinleverandørerne bygger op til messe næste år

Det er tydeligt at mærke, at maskinleverandørerne har fået bedre tider. Det fremgik klart af brancheforeningen Maskinleverandørernes generalforsamling, der blev afholdt fredag i Odense. Begge sektioner, Entreprenørsektionen & Vej Park & Anlæg gav udtryk for, at det går en del bedre end det har været tilfældet.

Og mens sektion 2 i det forgangne år har afholdt Maskiner Under Broen - og med en vis succes af en førstegangs udstilling at være, så ser Entreprenørsektionen nu frem til Entreprenør & Håndværk til næste år, og det glædelige er, at man nu lader til lidt bedre at kunne samle branchen end det har været tilfældet i kriseårene.

Eksempelvis har Volvo Entreprenørmaskiner valgt at være med denne gang. Mærket har i de senere år været meget tilbageholdende med at deltage på udstillinger, men er altså denne gang at finde blandt de større mærker.

Vil samarbejde med andre
Arrangørerne satser på at udbygge samarbejder med andre brancheforeninger, som kan få mulighed for at afholde arrangementer i forbindelse med udstillingen. Det kunne for eksempel være Materielsektionen i Dansk Byggeri, DM&E, Formandsforeningen, og Danske Råstoffer.

- Sådan en udstilling danner den perfekte ramme om at samles i foreninger, som i forvejen har relationer til entreprenørbranchen, sagde formand, Palle Kjærsgaard. Ifølge formanden så er markedet blevet lidt mere stabilt, end man med store politiske internationale rokeringer kunne have frygtet.

- Vi kan for eksempel læse i Licitationen Byggeriets Dagblad, at de store rådgivningsfirmaer som Cowi har travlt med en stor pipeline af projekter. Og det tegner jo godt for fremtiden, for så skal der også bruges maskiner, sagde han i sin beretning.

- Det er nok en lidt anden retning af entreprenørmaskiner, der bliver behov for, for der er mere byggeri, mens anlægsprojekterne jo er ved at være lidt færre og mindre, tilføjede han.

Der er for nuværende solgt 22 stande til udstillingen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web02