23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Entreprenør ændrer regnskabspraksis

Det ligner en større tilbagegang på årsresultatet for Gunnar Nielsen A/S. Men øjet bedrager. Der er faktisk solskin på markedet

Ved første øjekast ligner regnskabet fra Gunnar Nielsen A/S én stor skuffelse.

- Det skuffer til den positive side, som man siger på godt jysk. Vi har ændret regnskabspraksis, så vores regnskaber fra og med i år kommer i begyndelsen af året i stedet for i juni. Det var upassende, fordi arbejdet banker derudaf, så resultatet ligger faktisk væsentligt over, hvor det lå sidste år på denne tid, siger Claus Lønstrup, direktør i Gunnar Nielsen A/S fra Aars i Nordjylland.

Solskin på markedet
Det netop aflagte regnskab fra Gunnar Nielsen A/S går dermed fra 1. juli 2016 til 31. december 2016, og her ligger årets resultat på små 4,6 mio. kroner, hvilket faktisk er højere end årets resultat for regnskabsåret 14/15 og relativt tæt på resultatet for hele regnskabsåret 2015/16, som lå på små seks mio. kroner.

- Årsagen til de positive tal er et resultat den strategi, som vi oprindeligt lagde fra land med, nemlig en stærk selektering af de opgaver, som vi byder ind på og stram projektstyring. Derudover viser noget så banalt som tidlig fakturering sig også på bundlinjen, fordi vi bedre kan huske, hvad vi har lavet og sende regning for det, når vi fakturerer tidligt, siger Claus Lønstrup og fortsætter:

- Derudover har vi ansat flere projektledere og dermed kørt flere projekter igennem. Det er lang tid siden, der har været så mange byggemodninger som i øjeblikket, så på den måde er der solskin på markedet. Det var helt bogstaveligt også i efteråret, og det kan vi godt lide som entreprenører.

Markedet åbner sig yderligere
Udsigterne for 2017 ligger dermed også på niveau med det foregående år. Blandt andet er Gunnar Nielsen A/S netop ved at færdiggøre virksomhedens største projekt nogen sinde, nemlig den nye omfartsvej ved Aars. De cirka 10 kilometer omfartsvej kaster i omegnen af 90 mio. kroner af sig over tre år.

- Det projekt har givet os mange og gode erfaringer, som vi kan bygge oven på de referencer, som vi i forvejen har opnået. Det åbner markedet yderligere op for os, og det betyder, at vi er godt rustet for fremtiden og giver os mulighed for også at byde ind på større projekter for eksempelvis Vejdirektoratet, siger Claus Lønstrup og fortsætter: - Derudover har vi en fornuftig ordrebeholdning med kloakprojekter, så hvis solskinnet fortsætter, så forventer vi som minimum et uændret resultat i næste regnskabsår og måske med en lille pil opad. Vi ser lyst på fremtiden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.127|