Tidligere chef hos OG Maskiner er tilbage med nyt firma og ny import
Søren Gersvang er startet for sig selv med de italienske Dulevo-fejemaskiner
”Have & Landskab er vores første optræden i offentligheden. Foruden Dulevo har vi også fået tyske Agria på importlisten med både fjernstyrede bælteklippere og walk-behind traktorer”, fortæller Søren Gersvang.
Han er ikke alene om at skabe genkendelse hos mange maskinfolk. Med sig har han nemlig OG Maskiners mangeårige salgschef Leif Pedersen, som egentlig er pensionist.
”Jeg gik på pension for tre år siden. Men da Søren Gersvang meldte sig med et nyt firma og en ny, spændende import, mente han, at jeg godt kunne være med lidt i baggrunden”, forklarer Leif Pedersen.
Italienerne ringede
Det var Søren Gersvangs far, Ole Gersvang, der i sin tid skabte OG Maskiner og også lagde initialer til firmanavnet. Siden overtog den schweiziske koncern Boschung det danske firma, og Søren Gersvang fortsatte som direktør.
”Det holdt ikke, og da Søren så stoppede hos Boschung, ringede italienerne. Dulevo-folkene fortalte, at de gennem flere år havde forsøgt at få fat i det danske marked, men der var en eller anden, der gik og solgte en masse fejemaskiner af et andet mærke. Det var naturligvis Søren Gersvang, og dermed var det oplagt, at han skulle være dansk Dulevo-importør”, siger Leif Pedersen.
”Dulevo har i mange år lavet masser af industri-fejemaskiner og samtidig også gadefejemaskiner. Hen ad vejen er det blevet mere og mere udendørs kommunalmaskiner, og det er et segment, vi véd noget om. Dulevo-programmet er særdeles bredt. Det starter ved en motoriseret walk-behind fejemaskine med beholdervolumen på 50 liter og spænder til store fejemaskiner, som kan rumme 6,3 kubikmeter i beholderen”, siger Søren Gersvang.