30 forslag til nyt navn til Multimediehuset i Aarhus er nu sat til afstemning. Navnekonkurrencen for det nye navn til Multimediehuset har resulteret i flere end 1250 forskellige navneforslag, af dem kommer 30 nu til afstemning.
Afstemningen startede i mandags og løber frem til den 1. oktober, hvor det er muligt for borgerne på hjemmesiden
at stemme på deres favorit blandt 30 udvalgte navne og hermed være med til at afgøre, hvilke 5-10 navne der går videre til dommerkomitéen.
Interessen for det nye navn til Multimediehuset har været overvældende blandt borgerne i Aarhus og de kommende brugere af huset.
Et af kriterierne for det nye navn har blandt andet været, at navnet skal leve op til vision og værdier for huset.